Producenci

Rola pomiaru stężenia dwutlenku węgla we współczesnym przemyśle

Dwutlenek węgla, podobnie jak tlenek węgla, to gaz powstający w procesach spalania. Jednocześnie dwutlenek węgla jest produktem procesów biologicznych niemal każdej żywej istoty. Człowiek dla przykładu w ciągu doby może wyemitować średnio ok. 300 dm3 gazowego CO2. Chociaż dwutlenek węgla jest znacznie mniej groźny niż tlenek węgla, nie należy go całkowicie lekceważyć. Szczególnie dotyczy to przemysłu, gdzie w halach produkcyjnych przebywa duża liczba pracowników oraz masowej hodowli zwierząt.

Rola pomiaru stężenia CO2 we współczesnym przemyśle

Kwestia związana z pomiarem stężenia CO2 w procesach technologicznych jest dość oczywista, dlatego nie na niej będziemy się skupiać. Zarządzający współczesnymi fabrykami, starają się spełniać coraz bardziej wygórowane wymagania BHP, również te dotyczące mikroklimatu panującego w miejscu pracy. Z tego powodu odchodzi się od tradycyjnych metod wentylacji pomieszczeń. Dominować zaczynają natomiast układy zamknięte, wyposażone w klimatyzatory lub nagrzewnice. Obieg świeżego powietrza na hali produkcyjnej czy w pomieszczeniu biurowym jest zatem wynikiem działania układu wentylacyjnego, a nie tylko cyrkulacji spontanicznej. Ma to swoje plusy, ale niesie za sobą pewne ryzyko. Zmniejszenie wydajności takiego układu lub jego awaria grozi bowiem szybkim i niebezpiecznym podnoszeniem się stężenia CO2 w powietrzu. Z tego powodu warto zastosować monitoring składu powietrza w halach produkcyjnych, aby możliwa była odpowiednia i szybka reakcja, w momencie, gdy poszczególne wartości zaczną odbiegać od normy. Większość z dostępnych na rynku detektorów umożliwia jednoczesny monitoring stężenia innych gazów, takich jak CO, metan czy amoniak. Przeważnie stosowane są w nich równolegle czujniki wilgotności. Dzięki tego typu modułom zyskujemy zatem kompletny obraz warunków panujących na hali produkcyjnej czy w magazynie.

Hodowla zwierząt

Monitoring CO2 w hodowli zwierząt jest równie ważny. Ze względu na fakt, iż hale hodowlane (np. chlewy, kurniki, obory) muszą spełniać nieco niższe standardy, niż obiekty, w których pracują ludzie, nawet drobna awaria układu wentylacyjnego stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dla wszystkich zwierząt nim objętych. Ponieważ w przemysłowych hodowlach na zwierzę przypada zwykle 1m2 powierzchni, niebezpieczne stężenie dwutlenku węgla rośnie niezmiernie szybko. W takich przypadkach tylko wysokojakościowe czujniki poziomu CO2, mogą uchronić hodowcę przed olbrzymimi stratami.

Dwutlenek węgla jest zdecydowanie mniej toksyczny niż tlenek, ale jego podwyższony poziom ma duży wpływ na wydajność pracy ludzkiej i ogólne samopoczucie pracowników. Dodatkowo w skrajnych przypadkach może być niebezpieczny dla zdrowia. Z tego względu monitoring jego poziomu, przy użyciu specjalnych czujników, stanowi bardzo istotne zagadnienie we współczesnym przemyśle oraz masowej hodowli zwierząt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl