Świadectwo wzorcowania pozwala ograniczyć możliwość wystąpienia błędów pomiarowych, będących wynikiem nieprawidłowego działania urządzenia pomiarowego. Producenci mierników zalecają przeprowadzanie ich kalibracji nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Wzorcowanie przyrządów pomiarowych realizowane jest przez wyspecjalizowane firmy. Czym zatem różni się wzorcowanie akredytowane od nieakredytowanego?
Wzorcowanie akredytowane
Wzorcowanie akredytowane przeprowadzane jest przez laboratoria, które otrzymały akredytację na wykonywanie ściśle określonych usług wzorcowania, określonym przyrządem i tylko w danym zakresie pomiarowym. Dodatkowo realizuje się tzw. badanie międzylaboratoryjne, celem sprawdzenia prawidłowości przyjętej metody kalibracji. Firmy prowadzące taką działalność są regularnie kontrolowane przez niezależne jednostki (corocznie lub co dwa lata). Dzięki temu potencjalny klient zyskuje pewność, że usługi wzorcowania są w tych punktach świadczone na najwyższym poziomie. Ponadto laboratoria akredytowane zapewniają spójność pomiarową z państwowymi jednostkami miar i wag. Gwarantem tej spójności jest świadectwo wzorcowe opatrzone pieczęcią akredytowanego punktu. Lista takich obiektów dostępna jest na stronie Polskiego Centrum Akredytacji (PCA).
Wzorcowanie nieakredytowane
Wzorcowanie nie jest działalnością koncesjonowaną, więc laboratoria mogą świadczyć tego typu usługi bez akredytacji PCA. Przeważnie urządzenia pomiarowe, takie jak system monitorowania temperatury i wilgotności czy rejestrator ciśnienia mogą być skalibrowane w tym samym punkcie zarówno w ramach usługi akredytowanej, jak i nieakredytowanej. Wzorcowanie zawsze ma bowiem na celu potwierdzenie poprawności działania miernika, aby zyskać pewność, że pomiary nim dokonywane nie są zafałszowane. Nieakredytowana jednostka po prostu realizuje te badania według własnych, wewnętrznych procedur laboratoryjnych. Nie oznacza to jednak, że firma bez akredytacji nie może przeprowadzić rzetelnej legalizacji. Wystarczy bowiem, że przedstawi świadectwo wzorcowania własnych urządzeń pomiarowych.
System monitorowania temperatury i wilgotności czy rozmaite rejestratory ciśnienia stosowane w branżach, w których pomiary mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników czy jakości produktów powinny być legalizowane w akredytowanych punktach. W większości przypadków konieczność wzorcowania loggerów wynika z przepisów obowiązujących w danej branży. Najbardziej rygorystyczne pod tym względem są zalecenia dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego. W pozostałych przypadkach wzorcowanie urządzeń pomiarowych może być prowadzone przez laboratoria bez akredytacji (o ile wykażą spójność pomiarową).