Producenci

Termohigrometr – zasada działania i podstawowe wykorzystanie w przemyśle

Termohigrometry to urządzenia, które dokonują równoczesnego pomiaru temperatury oraz wilgotności powietrza. Niektóre modele wyposażone są także w dodatkowe funkcje, umożliwiające kontrolę wartości innych, równie istotnych parametrów. Warto zaznaczyć, że termohigrometry znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo w transporcie i przy produkcji.

Zasada działania termohigrometrów

Termohigrometr wyposażony jest w dokonujący pomiarów czujnik bądź sondę. Elementy te mogą znajdować się wewnątrz rejestratora lub zostać umieszczone na zewnętrznym kablu. Pozyskane w ten sposób dane zapisywane są w pamięci urządzenia, a w automatycznych modelach radiowych przesyłane za pośrednictwem internetu bezpośrednio na indywidualne konto użytkownika.

Wyróżnić można przede wszystkim przenośne modele stosowane do pomiarów ręcznych oraz termohigrometry automatyczne. Termohigrometr automatyczny może dokonywać pomiarów w sposób ciągły. Ponadto niektóre moduły pozwalają na ustawienie komunikatów alarmowych, które natychmiastowo ostrzegają użytkownika w przypadku wystąpienia awarii lub pojawienia się wyniku pomiaru odbiegającego od przyjętych standardów.

Dodatkowe parametry, które mogą podlegać pomiarom, to m.in. zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu, równowagowa wilgotność drewna, punkt rosy oraz wartość ciśnienia barometrycznego. Termohigrometry po podłączeniu specjalizowanej sondy Aw mogą również określać poziom aktywności wody w pożywieniu lub wybranym materiale roślinnym.

Podstawowe wykorzystanie w przemyśle

Termohigrometr przemysłowy pozwala na precyzyjny pomiar temperatury w różnych pomieszczeniach, w tym lodówkach i chłodniach. Ma to znaczenie przy przechowywaniu, przetwarzaniu i przewożeniu produktów spożywczych, takich jak nabiał czy mięso. Odpowiedni termohigrometr sprawdza się także w branży medycznej (np. monitorowanie temperatury w lodówce z lekami czy szczepionkami). Moduły tego typu znajdują zastosowanie również w przemyśle chemicznym. Termohigrometr przemysłowy ponadto bywa niezastąpiony w szklarniach oraz tunelach foliowych, w których do prawidłowego wzrostu roślin konieczne jest utrzymywanie stałej, ściśle określonej temperatury i wilgotności. Sprzęt tego rodzaju wykorzystywany jest też do monitoringu procesu suszenia produktów sypkich, takich jak zboża czy makarony.

Odpowiednio dobrany termohigrometr przemysłowy może być z powodzeniem stosowany w bardzo zróżnicowanych sektorach gospodarki, w których dokładny i wiarygodny wynik jest czynnikiem warunkującym uzyskiwanie wysokojakościowych produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl