Współcześnie amplitudy powietrza w ciągu roku są naprawdę mocno zróżnicowane. Pomiędzy najchłodniejszym miesiącem, a tym najbardziej upalnym może być nawet 40 stopni różnicy – jeśli nie więcej. Nic dziwnego, że ludzie mają problem z ustaleniem tego, jaka temperatura będzie na drugi dzień. Oczywiście istnieje możliwość sprawdzenia tego jaka będzie pogoda w danym mieście – jednak często wyniki, które można znaleźć w Internecie różnią się od temperatury, która autentycznie jest w danym miejscu. Dlatego też większość ludzi woli korzystać z własnego termometru, za pomocą którego można zmierzyć temperaturę jaka jest blisko swojego domu. Na szczęście modele, które można znaleźć w sklepach są różnorodne, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
Czym jest termometr powietrza?
Termometr powietrza to zwykłe urządzenie, za pomocą którego można zmierzyć to, jaka jest w danym momencie temperatura. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest bez wątpienia to, że jest ono dokładne o ile zostanie w odpowiednim miejscu zainstalowane. A gdzie warto zainstalować termometr? W miejscu nasłonecznionym, ponieważ wtedy będzie on pokazywał faktyczną temperaturę nie obniżoną przez cień. Dodatkową zaletą termometrów powietrza jest ich spora różnorodność – każdy więc będzie w stanie znaleźć odpowiedni model dla siebie. Warto także wspomnieć, że termometr może też funkcjonować jako stylowy dodatek, szczególnie że wiele z nich prezentuje się naprawdę elegancko i modnie.
Jakie rodzaje termometrów powietrza można spotkać?
Na rynku można obecnie spotkać różne termometry zewnętrzne okienne. Najłatwiej je podzielić na dwie grupy – nowoczesne i tradycyjne. Wśród tradycyjnych najpopularniejsze są modele rtęciowe, które mają rurkowy i zaokrąglony wygląd. Są bardzo proste w obsłudze, nawet dziecko będzie w stanie odczytać na nich pomiary. Drugą stroną medalu są termometry nowoczesne, które również w prosty sposób pokazują pomiary temperatury. Ich ogromną zaletą jest natomiast fakt, że oprócz temperatury często pokazują także poziom wilgotności powietrza. Ponadto, równie dobrze sprawdzają się na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz.
Tradycyjny czy nowoczesny – który termometr wybrać?
Który termometr sprawdzi się u ciebie? Nowoczesny czy tradycyjny? Oba modele na pewno dokładnie mierzą temperaturę zarówno będąc na świeżym powietrzu, jak też będąc w warunkach pokojowych. Tradycyjny termometr, przypominający swoim wyglądem podłużną, zaokrągloną rurkę, z pewnością trafi w gusta miłośników klasycznych rozwiązań. Jednak ze względu na to, że w wielu z takich termometrów znajduje się rtęć, która jest niebezpieczna dla zdrowia, nie powinny one znajdować się w domu, w którym są dzieci mogące z łatwością rozbić taki mały przedmiot.
Natomiast nowoczesny termometr jest elektryczny i działa na baterie. Oprócz temperatury pokazuje także wilgotność powietrza, dzięki czemu ma się na nią oko i można nad nią zapanować. Nowoczesne termometry mają także bardziej designerski wygląd, dzięki czemu dobrze się prezentują i mogą nawet funkcjonować jako użyteczne dodatki.
Jaka jest optymalna dla człowieka temperatura powietrza?
Wedle różnych zaleceń, najbardziej optymalną temperaturą jest ta pomiędzy 21, a 23 stopnie Celsjusza. To właśnie taka temperatura zapewnia człowiekowi odpowiednią dawkę ciepła, ale jednocześnie nie jest dusząca. Ponadto, gdy jest taka temperatura to w normie powinna być także wilgotność powietrza. Powinno być ono nie za wilgotne i nie za suche, ponieważ w takich przypadkach jest ono niebezpieczne dla ludzi i dla przedmiotów.
Temperatura a wilgotność – czy mają ze sobą coś wspólnego?
Tak, temperatura wpływa na to jaka jest wilgotność powietrza. Gdy na dworze są temperatury minusowe i człowiek jest zmuszony do tego, aby otulić się od stóp do głów, wtedy wilgotność powietrza jest na bardzo niskim poziomie. Ludziom w takich warunkach wysusza się skóra, spojówki oczu czy też śluzówki nosa. Wiele osób doświadcza też nieprzyjemnego pękania skóry wystawionej na mróz. Dlatego też zaleca się stosowanie kremów ochronnych na twarz czy dłonie podczas zimowych miesięcy. Z kolei w trakcie lata, gdy temperatury sięgają nawet ponad trzydziestu stopni, wtedy powietrze jest bardzo wilgotne. Wiele osób ma przez to problemy z oddychaniem, człowiek szybko się poci, nawet jeżeli spokojnie stoi bądź siedzi na ławce. Najwilgotniejsze powietrze jest przed burzą lub innego rodzaju ulewą.