Producenci

W jaki sposób działa system UbiBot? – specjalistyczny poradnik

Standardem w każdej zamrażarce jest system do monitorowania temperatury. Pozwala on bowiem zapobiegać stratom wynikającym z przerwania łańcucha chłodniczego, co jest szczególnie istotne w przypadku podmiotów, takich jak sklepy, restauracje czy apteki, gdzie kluczowe jest przechowywanie towaru w odpowiednich warunkach. Obecnie na popularności zyskują zwłaszcza bezprzewodowe czujniki UbiBot, które pozwalają kontrolować temperaturę zdalnie, przesyłając bieżące wyniki pomiarów bezpośrednio do użytkownika.

Jak działa UbiBot?

UbiBot to system Internetu Rzeczy (sieć inteligentnych przedmiotów łączących się ze sobą poprzez Wi-Fi). Użytkownik posiada dostęp do dedykowanej aplikacji, która gromadzi i przechowuje dane przesyłane doń z bezprzewodowych czujników. Czujniki te monitorują przede wszystkim temperaturę, ale również intensywność oświetlenia i wilgotność powietrza. System do monitorowania temperatury UbiBot może być umieszczony w miejscach, w których panuje temperatura w zakresie od -20 do +60°C i wilgotność z przedziału 10-90%. W przypadku niższych temperatur stosuje się specjalne sondy podłączane do zewnętrznego urządzenia pomiarowego. Dane z sondy są przesyłane do wspomnianego modułu i na platformę UbiBot w odstępach czasu ustalonych przez użytkownika. Ponadto platforma przechowuje i archiwizuje dane, wysyłając alerty w przypadku wszelkich niestandardowych zdarzeń.

Przesyłanie danych

Przesyłanie danych z platformy UbiBot do użytkownika może odbywać się w sposób standardowy (np. e-mail, SMS, połączenie telefoniczne) lub bardziej niekonwencjonalny (np. IFTTT, UbiHTTP, Alexa, arkusz kalkulacyjny Google, Google Home). Ponadto niemal w każdej chwili można uzyskać informację o aktualnej temperaturze poprzez Asystenta Google oraz system Alexa, przy czym nie informują one o ewentualnych odchyleniach od normy, nietypowych zdarzeniach czy innych problemach. Warto zaznaczyć, że nawet w przypadku utraty połączenia bezprzewodowego, informacje na temat temperatury będą zapisywane w pamięci urządzenia, a po wznowieniu łączności zostaną przesyłane na platformę.

Funkcją systemu do monitorowania temperatury UbiBot, przydatną zwłaszcza w handlu i gastronomii, jest także możliwość tworzenia tzw. dzienników pomiarów, wymaganych przez Sanepid i HACCP. Użytkownik nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów przesyłu danych na platformę, mogąc monitorować temperaturę, wilgotność i poziom oświetlenia z wielu urządzeń jednocześnie i to z dowolnego miejsca na świecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl