Producenci

W jakich branżach niezbędne będą zewnętrzne sondy temperatury? – poradnik

Temperatura jest bardzo ważnym parametrem w wielu procesach technologicznych. Jej stały pomiar pozwala na spełnienie określonych norm produkcyjnych, optymalizację kosztów oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Zatem, w jakich branżach znajdują zastosowanie zewnętrzne sondy temperatury?

Rejestrator temperatury z sondą oraz system do monitorowania temperatury – zastosowanie

Na rynku istnieje wiele rodzajów sond, które pozwalają na pomiar temperatury. W zależności od ich właściwości i zakresu pomiarowego są one wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki. Tak więc biorąc pod uwagę optymalne warunki pracy termistorów, wyróżnić można dwa ich podstawowe typy – Pt100 oraz Pt1000. Rejestrator temperatury z sondą zaopatrzony w pierwszy z wymienionych podzespołów pomiarowych może pracować w bardzo wysokich temperaturach i odznacza się zakresem pomiarowym od -50 do nawet +600°C. Sprawia, to iż znajdzie on swoje zastosowanie w gastronomii (pomiar temperatury w piekarnikach i innych sprzętach służących do obróbki termicznej potraw), hutnictwie oraz przemyśle metalurgicznym czy też chemicznym. Dużą zaletą sond Pt100 jest ich wodoodporność i pyłoszczelność zgodna z normą IP68. Natomiast jeżeli chodzi o sondy drugiego typu, to zostały one zaprojektowane do pracy w bardzo niskich temperaturach. Urządzenia pomiarowe wykorzystujące rodzaj termistora Pt1000 są więc szczególnie pożądane w gastronomii, w przemyśle związanym z przetwórstwem żywności (monitorowanie pracy chłodni) oraz w kriogenice.

Na rynku spotkać można również rozwiązania zdalne, które przyjmują postać kompletnych systemów zarządzających określonymi parametrami produkcji. Tak więc system do monitorowania temperatury jest urządzeniem, którego podstawę stanowi zazwyczaj jedna z wymienionych wcześniej sond, zintegrowana ze sprzętem teleinformatycznym. System pozwala na stałe kontrolowanie temperatury, a niejednokrotnie również ma wpływ na zarządzanie procesami produkcyjnymi mając wpływ na finalną jakość produktu. Jest to szczególnie istotne w branży transportowej (chłodnie) oraz produkcyjnej (różnego rodzaju cykle produkcyjne).

Podsumowując, ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego przemysłu bez sond umożliwiających stały pomiar temperatury. Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie w większości branż i zasadniczo są niezastąpione.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl