Producenci

Higrometry do ziemi i roślin: rodzaje i zastosowania

Urządzenia do pomiaru wilgotności znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie oraz florystyce. Dzięki takim ręcznym miernikom można szybko skontrolować zawartość wody w glebie i powietrzu. W naszym artykule wskażemy, jakie są rodzaje i najważniejsze zastosowania higrometrów do ziemi i roślin.

Higrometry do roślin i gleby: rodzaje

Standardowe higrometry do gleby występują pod wieloma postaciami. Można je kupić w wersji 2 w 1 (wilgotnościomierz i miernik pH), 3 w 1 (higrometr, kwasomierz, analiza nasłonecznienia). Producenci oferują też higrometry przenośne i stacjonarne.

Ze względu na przeznaczenie mierniki poziomu wilgotności ziemi można podzielić na 2 podstawowe kategorie:

  • higrometry profesjonalne – dla biznesu,
  • higrometry do użytku domowego.

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje mierników do gleby. Najtańsze, ręczne testery wyposażone są w krótką sondę i wskazują poziom wilgotności podłoża, temperaturę, odczyn gleby. Profesjonalny higrometr do ziemi występuje w wersji cyfrowej lub analogowej. Działa autonomicznie lub współtworzy inteligentny system wraz z oprogramowaniem, czujnikami światła i temperatury, zlokalizowanymi w różnych częściach obiektów.

Tensjometr – higrometr do gleby

W tunelach, gdzie stosowane są systemy nawadniania kropelkowego, do stałych pomiarów odczynu i wilgotności gleby służą tensjometry. Czym jest tensjometr? To specjalistyczny higrometr do szklarni, wyposażony w miernik analogowy. Prostej konstrukcji przyrząd precyzyjnie wskazuje, czy ziemia pod sadzonkami jest odpowiednio nawilżona.

Tensjometry znajdują szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie. Można je umieszczać bezpośrednio na grządkach lub w donicach, w sąsiedztwie korzeni. Dzięki regularnym pomiarom hodowca jest w stanie szybko ocenić, czy rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody w ciągu dnia i zainterweniować, jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości.

Higrometry do ziemi i roślin – zastosowania

Istnieje kilka branż, w których higrometr do gleby jest wykorzystywany na szeroką skalę. Ten prosty przyrząd pomiarowy stosują obecnie między innymi hodowcy kwiatów ciętych i doniczkowych, właściciele pieczarkarni, ogrodów botanicznych oraz plantatorzy, zajmujący się szklarniową uprawą szparagów, pomidorów, truskawek, papryki lub bakłażanów.

Higrometr do ziemi można stosować również w warunkach zewnętrznych: w ogrodzie, na balkonie, polu uprawnym i na trawnikach. Rolnicy sięgają po wilgotnościomierz, planując siewy oraz zbiory zbóż i innych gatunków roślin. Leśnicy używają go do analizy stanu ściółki, ustalenia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia pożarowego i w trakcie sadzenia szkółek leśnych.

Higrometr do kwiatów domowych

Wiele osób kupuje higrometr do kwiatów domowych. Tani, niewielki miernik wskazuje na bieżąco poziom nawodnienia ziemi w doniczce. Nie ma zatem ryzyka, że roślina uschnie lub zgnije. Lekkie, przenośne higrometry domowe mają różne dodatkowe funkcje, na przykład opcję pomiaru kwasowości gleby – dzięki niemu można szybko poprawić jakość i skład ziemi w taki sposób, by odpowiadały potrzebom roślin.

Wilgotnościomierze do kwiatów doniczkowych występują pod wieloma nazwami, są to: testery do podłoża, mierniki glebowe, higrometry do roślin. Jak ich używać? Większość modeli ma wbudowany stalowy szpikulec, który wystarczy wbić w ziemię, blisko systemu korzeniowego. Przyrząd w ciągu kilku sekund wskazuje aktualną zawartość wody w glebie. Zgromadzone dane widoczne są na wyświetlaczu cyfrowym lub na podziałce.

Nowoczesny higrometr do szklarni i dla domu: funkcje i cena

Współczesne wilgotnościomierze powstają z myślą o prostej, intuicyjnej obsłudze i ekspresowej analizie danych. Są to mierniki przystosowane do pracy w trybie ciągłym, wyposażone w innowacyjne rozwiązania i technologie, na przykład:

  • diody LED, sygnalizujące przesuszenie ziemi,
  • podświetlane wyświetlacze LCD, z opcją konfiguracji zakresów wilgotności,
  • automatyczny zapis danych i historii pomiarów,
  • automatyczne powiadomienia dźwiękowe, informujące o wystąpieniu anomalii,
  • zróżnicowane długości sondy: od kilku milimetrów do 1 metra.

Ile kosztują higrometry do użytku domowego? Najtańsze mierniki z podstawowymi funkcjami można nabyć za 80-100 złotych. Wilgotnościomierze profesjonalne, do zastosowania w szklarniach, na plantacjach i w tunelach, kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl