Producenci

Miernik wilgoci gleby

Branża rolnicza musi działać w sposób zorganizowany – ponieważ tylko tak może osiągnąć cele, które przed sobą postawiła. Każde odchyły w jakości ziemi, jej zawilgoceniu czy pH mogą spowodować nieodwracalne straty lub problemy, z którymi ciężko sobie poradzić. Dlatego rolnik musi być przygotowany i musi umieć kontrolować chociażby poziom wilgoci znajdującej się w glebie. Aby być w stanie to zrobić, rolnik potrzebuje odpowiedniego miernika wilgoci gleby – na szczęście tego rodzaju przyrządy można z łatwością w dzisiejszych czasach kupić. Po co w zasadzie kontrolować wilgoć w glebie? Do czego może doprowadzić nadmierna wilgoć w glebie? Jak odczytywać poziom wilgoci w glebie za pomocą miernika?

Po co kontrolować wilgoć w glebie?

Wilgoć w glebie jest potrzebna – bez niej żadna roślina nie byłaby w stanie wyrosnąć. Trzeba jednak kontrolować to, na jakim poziomie ta wilgotność się utrzymuje. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zbytnia wilgotność negatywnie działa na rośliny – wiele z nich nie jest w stanie rosnąć na terenach podmokłych. Uprawiając ziemię pod konkretne odmiany roślin trzeba więc dbać o to, aby jej poziom wilgoci był na odpowiednim poziomie. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest to zadanie w miarę proste do wykonania – wystarczy mieć specjalny miernik wilgoci gleby.

Do czego może prowadzić nadmierna wilgoć w glebie?

Nadmierna wilgotność gleby może prowadzić do wielu negatywnych skutków, które nie są mile widziane w branży rolniczej. Przede wszystkim taka gleba nie nadaje się pod uprawę wielu popularnych roślin – ponieważ nie wytrzymują one zbyt dużej ilości wody. Dodatkowo, zbyt duża wilgotność może wpłynąć na szybszy rozwój chwastów oraz innej nieproszonej roślinności. Jak zatem widać, wilgoć w glebie powinna być utrzymywana na dobrym poziomie z wielu względów.

Kiedy warto posiadać specjalny miernik wilgoci do gleby?

W zasadzie, jeżeli posiadasz pole, to zdecydowanie dobrym krokiem będzie zainwestowanie w dobrej jakości wskaźnik wilgoci gleby. Jest to proste urządzenie, którego pręty wystarczy wbić w ziemię, aby dowiedzieć się jaki jest poziom wilgoci. Na szczęście ogromną zaletą tego urządzenia jest również fakt, że nie należy ono do sprzętów drogich – praktycznie każdy może sobie na niego pozwolić. Zdecydowanie warto więc się w taki miernik zaopatrzyć.

Jak odczytuje się poziom wilgoci w glebie za pomocą miernika?

Jak już zostało wspomniane, aby dowiedzieć się jaka wilgoć panuje w glebie, najpierw trzeba wbić w podłoże pręty, które przymocowane są do miernika. Zanim jednak się tego dokona, trzeba przetrzeć pręty ściereczką, aby nie były one w żaden sposób zabrudzone. Właściwe pomiary pokażą się na czytniku – wtedy trzeba je porównać z tym, jakie są wymagania wilgotnościowe dotyczące poszczególnych roślin, które są uprawiane w danej glebie.

Jakie rodzaje mierników wilgoci w glebie można znaleźć na rynku?

Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych rodzajów mierników wilgoci gleby. Można znaleźć zarówno wersje manualne, jak i elektroniczne – oczywiście te drugie są znacznie prostsze w obsłudze. Na szczęście obie wersje nie są kosztowne, każdy więc może wybrać dla siebie sprzęt, który najbardziej będzie mu odpowiadał.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl