Producenci

Pomiar i kontrola wilgotności daje wymierne rezultaty: wysoką jakość finalnego produktu

Co jest gorsze od zmarnowanego wysiłku? Straty gospodarcze i spadek wydajności. Pomiar wilgotności jest kluczowym aspektem w produkcji, od procesu wstępnego do etapu produktu końcowego. 

Troska o jakość i powtarzalność produktu doprowadziły do powstania czujnika IR3000, który zapewnia dokładne pomiary wilgotności oraz grubości warstwy powlekanej. Zapewnia stałą jakość produktu od testów w laboratorium po pomiary na linii produkcyjnej. Natychmiast po jego zainstalowaniu zmniejsza się liczba przestojów w zakładzie produkcyjnym, zmniejszają się straty energii i ilość odpadów produktu.

MoistTech IR3000 NIR

Produkt powinien być najwyższej jakości za każdym razem, gdy opuszcza zakład, a pomiar ilości wilgoci może być kluczowym krokiem w całym procesie. Zbyt wiele lub zbyt mało wilgoci może być szkodliwe dla finalnego produktu.

Spektroskopia w bliskiej podczerwieni (NIR) i cyfrowe obrazowanie — to technologie leżące u podstaw konstrukcji miernika i zapewniające precyzyjne wyniki. NIR to szybki i bezinwazyjny sposób pomiaru, który dostarcza informacji o właściwościach chemicznych i fizycznych praktycznie dowolnego materiału. Pomiar NIR wykorzystuje zjawisko absorpcji światła i daje wyniki o dokładności ±0,01%. Bezkontaktowy czujnik online wykonujący setki pomiarów na sekundę może następnie przesyłać dane do sterownika PLC, który pozwala personelowi linii na jej natychmiastową regulację. Konstrukcja optyczna czujnika nie wymaga żadnej regulacji ani konserwacji, a pomiar jest odporny na zmiany gęstości w badanym materiale, takie jak wielkość cząstek, wysokość i kolor. Miernik wymaga jedynie jednorazowej kalibracji i zapewnia ciągłe, niezawodne odczyty przez wiele lat pracy.

Pomiar i kontrola wilgotności pomaga zmniejszyć koszty transportu pozwalając przygotować materiał bez nadmiaru wody. Kontrola wilgotności wpływa również pozytywnie na efektywność transportu produktów mrożonych. Testowanie zawartości wilgoci w całym procesie zapewnia producentom oszczędności energii i paliwa, jak również wpływa na zmniejszenie ilości odpadów produktowych. Dzięki możliwości ciągłego testu wilgotności NIR w trybie online producenci mogą monitorować poziom wilgotności precyzyjnie sterując suszarniami oraz optymalizując proces produkcyjny w ten sposób, że wymagania energetyczne są minimalne. Monitorowanie poziomu wilgotności na każdym etapie procesu pozwala na skrócenie czasu przestojów, czasu rozruchu, zmniejszenie liczby odpadów i oszczędność energii. Gdy pomiar wykaże przekroczenie zadanych parametrów, to obsługa zakładowa może szybko dokonać ręcznej regulacji, aby utrzymać ciągłość produkcji. Możliwe jest również automatyczne sterowanie linią. Unikamy w ten sposób strat kosztownego czasu i zapobiegamy produkcji podnoszących koszty odpadów.

Oprócz pomiaru wilgotności technologia miernika firmy MoistTech umożliwia pomiar i kontrolę w procesach, w których wymagane jest określenie zawartość tłuszczów, olejów, wilgotności i grubości powłok. Rejestrator IR3000 to idealne rozwiazanie wspomagające kontrolę jakości praktycznie w dowolnym procesie produkcyjnym.

Jak zastosowanie czujnika pomiarowego może wpłynąć na Państwa proces produkcji?

Pomiar wilgotności jest krytyczny we wszystkich aspektach procesu materiałowego, dlatego też firmy produkcyjne stale kontrolują wilgotność, aby utrzymać wysoką jakość swoich produktów. Postęp technologiczny, który dokonał się w zakresie pomiarów w czasie rzeczywistym, zbieraniu, analizie i interpretacji danych pomiarowych, pomaga określić właściwości materiałów przed ich przetworzeniem oraz zapewnia efektywność i optymalizację procesów. Regularne pomiary wilgotności są konieczne w kontroli procesu suszenia, zmniejszając tym samym koszty obróbki. Nawet mały nadmiar wilgoci wpływa na jakość i konsystencję minerałów i materiałów powodując zbrylanie się mieszanek; zbyt suchy produkt może powodować powstawanie nadmiaru pyłu. Pomiar wilgotności na etapie poprzedzającym rozdrabnianie pozwala kontrolować i zmniejszać zapylenie. Pomiar w czasie suszenia produktu pozwala zoptymalizować proces suszenia i zabezpiecza przed przesuszeniem materiału — co z kolei zapobiega powstawaniu produktu będącego poza specyfikacją czyli złej jakości.

Zaprojektowany z myślą o zapewnieniu dokładności i powtarzalności pomiarów czujnik MoistTech NIR automatycznie dostosowuje się do odległości od badanego produktu czy materiału. Dostarcza dokładnych danych, na które nie mają wpływu ani temperatura otoczenia, ani inne zakłócenia z otoczenia. Inżynierowie MoistTech stworzyli urządzenie, które wykonuje setki precyzyjnych pomiarów na sekundę. Oprogramowanie pozwala na regulację szybkości pomiarów w celu dopasowania do szybkości danej linii produkcyjnej. Miernik nie wymaga ponownych czy rutynowych kalibracji. Koszty serwisu i konserwacji są więc zerowe. Dzięki możliwości zapamiętania do 50 kodów produktów/kodów kalibracyjnych, personel liniowy może w prosty sposób zmieniać nastawy miernika. Każdy czujnik IR3000 ma możliwość jednoczesnego pomiaru 3 parametrów produktu: wilgotności, grubości powłoki i temperatury.

Korzyści: poprawa jakości i obniżenie kosztów produkcji dzięki oszczędności energii i zmniejszeniu strat materiałowych

 • Jakość produktu
  Ciągła kontrola umożliwia natychmiastowe dostosowanie parametrów linii produkcyjnej w celu poprawy jakości i spójności produktu.

 • Optymalizacja procesu

  Pozwala w 100% monitorować proces produkcyjny i zredukować liczbę produktów, które są "poza specyfikacją".

 • Zużycie paliwa
  Zmniejszenie zużycia energii, ponieważ proces suszenia produktu może być lepiej kontrolowany.

 • Oszczędność wody
  Zmniejszenie zużycia wody poprzez ciągłe monitorowanie zawartości wilgoci.

 • Zapobieganie pożarom z powodu zapylenia
  Pomaga zmniejszyć ryzyko wybuchów spowodowanych nadmiernym zapyleniem.

Wiarygodny pomiar

Typowy poziom dokładności pomiaru wilgotności wynosi ±0,01%, a dokładność pomiaru grubości powłoki waha się od 0,1 do 0,01 mikrona. Typowy zakres miernika to 0-10% wilgoci, a dokładność i powtarzalność są na poziomie ±0.01%.

Cyfrowe i analogowe wyjścia z czujnika mogą być konfigurowane w celu dostosowania do współpracujących z nimi sterowników PLC lub wymagań dotyczących zapisu danych na urządzeniach zewnętrznych (laptop, serwer).

Dzięki nowoczesnej technice pomiarowej proces produkcyjny jest w pełni kontrolowany, a obowiązki operatorów są zredukowane do minimum.

Referencje klientów

"Zastosowanie czujnika MoistTech IR3000 dało nam możliwość kontrolowania procesu poprzez natychmiastowe zwiększenie lub zmniejszenie przepływu materiału do suszarni. Szybkość przepływu materiału zależy teraz od zawartości wilgoci, która wpływa na prędkość taśmy zapewniając w rezultacie odpowiednio wysuszoną masę. Przed wprowadzeniem miernika MoistTech parametry były ustawiane w przybliżeniu, a wyrywkowe i czasochłonne testy laboratoryjne produktu po etapie suszenia nie zapewniały prawidłowej pracy suszarni".

"W ciągu ostatnich kilku lat zintegrowaliśmy czujniki online firmy MoistTech w celu pełnej optymalizacji sterowania produkcją w pętli zamkniętej. Dzięki zintegrowaniu z naszą układarką uzyskaliśmy niższe koszty eksploatacji, bezpieczniejsze przechowywanie i lepszą jakość produktu. Dane z rejestratora dostarczają personelowi zakładu natychmiastową informację zwrotną o wilgotności w całym procesie".

"Przed zainstalowaniem czujnika wilgotności MoistTech IR-3000 do pomiaru ciągłego, jedyną metodą pomiaru było pobranie próbki i zabranie jej do laboratorium. Metoda laboratoryjna polega na ważeniu próbki, wysuszeniu w niskiej temperaturze przez określony czas, a następnie ponownym ważeniu. W oparciu o utraconą masę oblicza się ilość wilgoci w produkcie. Niestety metoda ta zabierała nam dużo czasu. Jeśli wilgotność produktu okazywała się wykraczać poza pożądany zakres wilgotności, to informacja taka nadchodziła z dużym opóźnieniem skutkując niepotrzebnym stratom energii i często stratom materiałowym".

"Instalując czujnik wilgotności MoistTech IR-3000 uzyskaliśmy możliwość stałego monitorowania wilgotności z dokładnością ±0,1%, co umożliwiło dostosowanie prędkości przesuwania się produktu i temperatury w suszarni. Czujnik został zintegrowany ze sterownikiem PLC za pomocą jednego z trzech dostępnych wyjść (4-20mA). IR-3000 nie tylko może mierzyć wilgotność, ale również grubość powłoki na bazie wody z bardzo dobrą dokładnością. Instalacja czujnika IR-3000 umożliwia natychmiastową reakcję na wszelkie problemy, które pojawiają się podczas produkcji".

"System działa bardzo dobrze w zakresie kontroli wilgotności poprawiając naszą wydajność o 400-600%. Planujemy wdrożyć go w innych naszych zakładach produkujących dachówkę".

Podsumowując: czujnik wilgotności może być zainstalowany w różnych miejscach aby zapewnić wymaganą kontrolę w trakcie całego procesu. Można umieszczać go na przenośnikach ślimakowych, przenośnikach taśmowych, rurociągach lub przenośnikach pneumatycznych, wirówkach, zsuwniach, zsypach, na wyjściu z suszarni lub na końcowych etapach produkcji. Generalnie czujniki kontroli wilgotności instaluje się w najbardziej krytycznych fazach procesu w zależności od wymogów danego procesu technologicznego. Urządzenie może być wdrożone jako samodzielny sensor do pomiaru punktowego lub umieszczone w systemie pomiarowym składającym się z kilku mierników. Jedyne co jest potrzebne to znalezienie odpowiedniego miejsca instalacji zapewniające odległość do badanego produktu w zakresie 10-40 cm (4-16 cali), zasilanie 230V oraz opcjonalnie przyłącze LAN/Ethernet, RS232 lub RS485. Instalacja urządzenia zajmuje około 15 minut po czym miernik jest gotowy do pomiaru w trybie ciągłym.

MoistTech IR3000 NIR

O firmie MoistTech

MoistTech jest wiodącym światowym producentem czujników i urządzeń do pomiaru wilgotności w bliskiej podczerwieni, założonym w 2003 roku przez Johna Fordhama wraz z dwoma innymi inżynierami. Siedziba główna firmy mieści się w Sarasocie na Florydzie (USA). Firma posiada sieć dystrybutorów i klientów w obu Amerykach, Azji, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie i w Europie. Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem firmy MoistTech na Polskę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl