Producenci

Porównanie: czujniki bezprzewodowe versus rejestratory USB

Rejestratory danych są wykorzystywane w laboratoriach, aptekach oraz firmach z sektora spożywczego. Rejestratory danych USB są znane jako rejestratory temperatury, rejestratory wilgotności, loggery i dataloggery. Znanymi producentami takich urządzeń są m.in. firmy takie jak EBRO (EBI Data logger), ELPRO, Fourtec Microlite, Omega, Testo itp. Na pewno wybór rejestratora nie jest rzeczą łatwą.

Istnieją pewne podobieństwa pomiędzy rejestratorami USB, a rejestratorami pracującymi jako część bezprzewodowego systemu akwizycji danych. Jest też wiele różnic, które przedstawiam poniżej.

Dataloggery USB

Wymagają ręcznego odczytu danych. Zwykle polega to na zebraniu wszystkich rejestratorów, przyniesieniu ich w jedno miejsce do komputera i odczytaniu zarejestrowanych pomiarów.

 • Pamięć rejestratora trzeba odczytywać zwykle raz w tygodniu
 • Jest to czasochłonne i mało efektywne zadanie
 • Powoduje pewne trudności w sprawozdawczości ponieważ raporty nie są generowane automatycznie
 • Brak jest funkcji alarmowania w czasie rzeczywistym o przekroczonych progach temperatury i/lub wilgotności
 • Oprogramowanie dostarczane z rejestratorem zwykle nie ma funkcji prostego udostępniania danych innym osobom
 • Ceny tego typu dataloggerów wahają się od 100 do 600 zł
 • Ponieważ  dostęp do pomiarów następuje z opóźnieniem, to użytkownik jest zawsze niedoinformowany i nie może zareagować natychmiast na zagrożenie (takie jak np. zepsuta lodówka ze szczepionkami)
 • Tanie loggery charakteryzuje zła dokładność pomiaru temperatury, z odchyleniami sięgającymi ±2,5°C
 • Coroczna kalibracja podnosi koszty używania takich czujników, a i tak nie wszystkie z nich nadają się do ponownego wzorcowania

datalogger usb

Rejestratory bezprzewodowe (WiFi i radiowe)

Zwłaszcza te z możliwością zapisu danych pomiarowych w chmurze producenta, tak jak w przypadku rejestratorów Sensorist PRO:

 • Zapewniają stały monitoring temperatury i wilgotności z pomiarami zwykle co 15 min
 • Dane pomiarowe zapisane zostają na zawsze w chmurze producenta
 • Brak jest ograniczeń co do liczby alarmów
 • Użytkownicy są informowani o alarmach różnymi kanałami: w aplikacji na smartfonie oraz przez email
 • Informacje o wystąpieniu alarmów są zapisywane automatycznie w systemie
 • Raporty za dany okres czasu można utworzyć jednym kliknięciem myszy
 • Wizualizacja przebiegu temperatury i wilgotności (również CO₂) jest łatwo dostępna w aplikacji na ekranie telefonu i na stronie internetowej
 • Producenci zapewniają nawet 10-letni okres bez potrzeby ponownej kalibracji czujników
 • Sprzęt jest chroniony dożywotnią gwarancją

Sensorist PRO

Najważniejsze różnice

Brak funkcji alarmowej w przypadku loggerów USB versus alarmy poprzez powiadomienia push i e-mail w systemach takich jak Sensorist

Czasami rejestratory danych USB są wyposażone w maleńki głośnik i diodę, które informują o tym, że temperatura znalazła się poza dopuszczalnymi granicami. Nie jest to jednak pomocne, jeśli rejestrator danych jest umieszczony w lodówce, inkubatorze lub odległym pomieszczeniu magazynowym.

Czujniki bezprzewodowe pracujące jako system ostrzegają tak szybko jak tylko spełnione zostaną kryteria alarmu ustawione przez użytkowników: opóźnienie alarmu (zwłoka), wartości progowe temperatury i/lub wilgotności (z możliwością rozróżnienia ich przekroczenia od dołu lub od góry). Jeśli trzeba, to użytkownicy są powiadamiani natychmiast po przekroczeniu progów.

Dzięki temu użytkownicy mogą reagować natychmiast zamiast odkrywać po czasie, że np. temperatura została przekroczone i towar uległ nieodwracalnym zmianom (zniszczeniu).

Instalacja programu na komputerze versus dostęp przez internet w dowolnej przeglądarce lub aplikacji na smartfony

Rejestratory danych USB zawsze dostarczane są z programem, który musi być zainstalowany na komputerze. Program taki służy do konfiguracji rejestratora za każdym razem, gdy programowany jest pomiar. Umożliwia również ściąganie danych z loggera na komputer.

Natomiast w rozwiązaniach systemowych takich jak Sensorist wszyscy użytkownicy mają dostęp do wszystkich danych w aplikacji lub w internecie z dowolnego miejsca na świecie. Bez konieczności ich ręcznego pobierania z loggerów.

Samoobsługa i podręczniki versus gotowe do użycia rejestratory ze wsparciem dla klienta

Rejestratory danych USB dostarczane są z instrukcją ułatwiającą konfigurację systemu, ale ograniczonym wsparciem dla użytkownika, który musi sobie poradzić sam.

W przypadku systemów w chmurze wszystko jest gotowe do rozpoczęcia pomiarów po wyjęciu z pudełka, a wsparcie klienta może pomóc zdalnie w konfiguracji systemu. W cenę wliczone jest wsparcie telefoniczne lub mailowe, w zależności od preferencji klienta.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl