Producenci

Przyrządy do szybkiego pomiaru wilgotności zrębków

Dzisiejsza technologia oferuje szereg praktycznych przenośnych narzędzi do szybkiego oznaczania zawartości wody w drewnie litym i zrębkach, mimo że metoda suszenia w piecu zgodna z normą EN ISO 18134- 2 jest nadal jedyną uznaną metodą referencyjną oznaczania wilgotności drewna (metoda suszenia w piecu jest metodą laboratoryjną i polega na ważeniu próbki przed i po całkowitym wysuszeniu w piecu w temperaturze 103°C. Trwa to 24 godziny).

Tego typu narzędzia są bardzo przydatne przy odbiorze dostaw rozliczanych wagowo, zarówno dla producentów, jak i dla użytkowników końcowych, takich jak lokalne ciepłownie (patrz przykład firmy Fernwärme Weiz). Dokładność wyników pomiarów zależy oczywiście zarówno od reprezentatywności próbki, jak i staranności w przeprowadzaniu pomiarów. Szczególną staranność należy zachować podczas wstępnego ustawiania miernika i krzywych kalibracyjnych.

Dostępne na rynku mierniki można podzielić na kontaktowe i igłowe.

Humimeter BMA

Kłody drewna

Dla drewna w balach i dłużyc o małej średnicy możliwe jest zastosowanie mierników igłowych, które mierzą opór elektryczny (przewodność elektryczną) pomiędzy dwoma elektrodami (igłami). Pomiędzy opornością elektryczną a wilgotnością drewna istnieje korelacja, która jest maksymalna w pewnym zakresie higroskopijnym (M 0-23%).

Pomiaru dokonuje się wyłącznie w przestrzeni pomiędzy dwiema elektrodami na głębokości ich wsunięcia (do ok. 5 cm). Najnowsze modele mierników mogą określać wilgotność próbki w zakresie M 10-60% (wilgotność drewna 11 - 150%) z rozdzielczością 0,1%.

Zrębki drzewne

Przyrządy takie mogą mierzyć zrębki należące o klasie wielkości od P16 do P45, przy maksymalnej wilgotności 70%. Proces pomiarowy jest w pełni zautomatyzowany. Należy wybrać tylko właściwą krzywą kalibracji. Zrębki są wsypywane do komory pomiarowej, w której pomiar dokonuje się dzięki przepływowi pola elektromagnetycznego, na które wpływa wilgotność załadowanego do komory drewna.

humimeter BMA firmy Schaller

Po kilku sekundach od rozpoczęcia pomiaru na wbudowanym ekranie urządzenia wyświetlana jest wilgotność próbki. Dzięki zintegrowanej wadze wyświetlana jest również gęstość nasypowa i bezwzględna masa sucha.

Studium przypadku: firma Fernwärme Weiz z Austrii

Ciepłownia na biomasę "Fernwärme Weiz" wykorzystuje humimeter BMA firmy Schaller do obliczenia ceny zakupu zrębków drzewnych na podstawie zawartości wody. Procedura ta nazywana jest "obliczaniem ATRO" (ATRO tony/m³ dla gęstości nasypowej materiału absolutnie suchego). Dostępne jest również dodatkowe oprogramowanie wyliczające kaloryczność. Przedstawiciel firmy Pan Meisl twierdzi: "To jedyne uczciwe rozwiązanie zarówno dla nas, jak i dla producentów zrębków drzewnych! Płacimy tylko za to, co faktycznie dostajemy. Dzięki kontroli wilgotności gwarantujemy sobie również zawsze tę samą jakość paliwa, a jest to ważne dla idealnego i czystego spalania".

Humimeter BMA to szybkie, łatwe w użyciu i dokładne urządzenie. Użytkownicy nie muszą już czekać 24 godzin na wynik pomiaru. Urządzenie jest zweryfikowane przez akredytowane laboratorium certyfikujące w zakresie oznaczania wilgotności biopaliw stałych.

BMA pozwala zaoszczędzić pieniądze i miejsce, ponieważ nie ma już potrzeby stosowania systemu suszenia w piecu, który ma duże gabaryty i wymaga dużej ilości energii elektrycznej do działania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl