Łańcuch chłodniczy to pojęcie, na które składa się całokształt działań mających na celu zapewnienie ciągłości temperatury danego produktu od chwili jego wyprodukowania do momentu skonsumowania go przez klienta. W tym przypadku szczególnie ważna jest stała rejestracja temperatury w chłodni magazynowej czy transportowej. Zatem, jakie urządzenia są powszechnie wykorzystywanego do skutecznego monitoringu tego parametru?
Monitorowanie temperatury w chłodni – przegląd urządzeń dostępnych na rynku
Największą popularnością cieszą się bezprzewodowe rejestratory temperatury w chłodniach. Mogą one wykorzystywać różne rodzaje łączności. Powszechnie oferowane są rejestratory łączące się z bramką za pomocą łączności radiowej (np. termohigrometr TH PRO producenta SENSORIST o temperaturze roboczej wynoszącej od -10°C do 85°C ±0.4°C lub od -40°C do -10°C ±0.8°C). Ich bardzo dużą zaletą jest zasięg działania, który przy wykorzystaniu częstotliwości 868 Mhz może być nawet 3-4 razy większy niż w przypadku sensorów WiFi (800 m na otwartej przestrzeni). Drugim rodzajem sensorów temperatury są moduły wykorzystujące lokalną sieć internetową do połączenia z odbiornikiem (np. UbiBot WS1 o temperaturze roboczej wynoszącej od -20°C ÷ 60°C).
Większość sensorów, których zadaniem jest rejestracja temperatury w chłodni, jest zasilana za pomocą baterii. Co więcej, urządzenia te zazwyczaj mają wbudowaną pamięć wewnętrzną, która pozwala na przechowywanie zarejestrowanych danych (np. UbiBot WS1 posiada 200 MB, co przy standardowych ustawieniach wystarcza do zarchiwizowania 2-letniej historii pomiarów). Nie bez znaczenia jest również fakt, iż praktycznie wszystkie dostępne na rynku rejestratory temperatury mogą fabrycznie lub opcjonalnie mierzyć inne parametry, takie jak wilgotność, czy też natężenie światła.
Monitorowanie temperatury w chłodni, a tym samym dbałość o nieprzerwany łańcuch chłodniczy, jest standardem w branży żywnościowej oraz farmaceutycznej. Co więcej, działanie takie jest również wymagane prawnie, co zostało uwzględnione w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.