Producenci

Czujnik do niezależnego pomiaru temperatury i wilgotności w pomieszczeniach klimatyzowanych – moduł z wyświetlaczem LCD czy bez?

Dzięki systemom klimatyzacji można regulować mikroklimat pomieszczeń zależnie od ich przeznaczenia. Powszechną praktyką jest więc montowanie urządzeń klimatyzacyjnych w biurach, by zapewnić pełny komfort pracy wszystkim przebywającym w nich osobom. Temperatura i wilgotność, którą należy utrzymywać w takich przestrzeniach, jest oczywiście regulowana przepisami prawa. Zakres temperatury mieści się w granicach 15-26°C, a wilgotności oscyluje na poziomie 40-60%. Dokładniejsze wartości uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy czy aktualnej pory roku. Należy oczywiście podkreślić, że utrzymywanie konkretnych parametrów otoczenia konieczne jest nie tylko w przestrzeniach, w których stale przebywają ludzie. Wymagają tego także serwerownie, muzea, archiwa, zakłady przemysłowe i farmaceutyczne, pomieszczenia szpitalne czy magazyny. W celu bieżącej kontroli mikroklimatu i sprawnego reagowania na ewentualne przekroczenia wymaganych norm, niezbędne jest stosowanie czujników pomiarowych.

Jakimi urządzeniami dokonuje się pomiarów temperatury i wilgotności?

Do pomiarów temperatury w pomieszczeniach klimatyzowanych wykorzystywane są termometry. Poziom wilgotności powietrza można natomiast zbadać za pomocą higrometrów. Urządzenia pomiarowe bardzo często wyposażone są jednak w czujniki umożliwiające kontrolę większej liczby parametrów. W miejscach, w których konieczne jest stałe monitorowanie temperatury i wilgotności, niezbędna jest również możliwość bieżącej analizy i interpretacji danych oraz archiwizacji pomiarów. W tym celu wykorzystuje się komputery i specjalne oprogramowania, które umożliwiają cyfrową obróbkę informacji zebranych przez czujniki. Ponadto dla szybkiej reakcji na ewentualne odchylenia parametrów klimatycznych od założonych norm, niezbędny jest system alarmujący. Specjaliści odpowiedzialni za kontrolę warunków atmosferycznych panujących w pomieszczeniach, zazwyczaj otrzymują sygnał alarmowy przez SMS lub wiadomość e-mail. Po przekroczeniu zaprogramowanych wartości niektóre urządzenia dodatkowo wydają charakterystyczny ostrzegawczy dźwięk lub zapalają kolorową diodę. W pomieszczeniach biurowych na ogół wystarczające są niezależne mierniki, umożliwiające bieżący odczyt wartości. Nieco inaczej sytuacja wygląda w chłodniach, muzeach czy serwerowniach, gdzie pomiary muszą odbywać się w sposób ciągły i odznaczać się wysoką precyzją. W takich przypadkach niezbędny jest specjalistyczny system monitorowania temperatury i wilgotności. Transmisja danych gromadzonych przez czujniki może odbywać się za pośrednictwem sieci radiowej, WiFi, Bluetooth, stałego łącza ethernetowego lub kabla USB. Aby pomiar temperatury i wilgotności był dokładny, niezbędne jest rozmieszczenie znacznej liczby czujników w różnych punktach pomieszczenia. Przykładowo w obrębie jednej serwerowni występują bowiem miejsca znacząco różniące się od pozostałych temperaturą i wilgotnością.

Urządzenia pomiarowe wyposażone w wyświetlacz LCD

Większość dostępnych na rynku czujników pomiarowych posiada wbudowany ekran ciekłokrystaliczny. Prezentacja danych pomiarowych na wyświetlaczu LCD pozwala szybko i łatwo zorientować się, jakie warunki wilgotności i temperatury panują w danym pomieszczeniu. Urządzenia pomiarowe wyposażone w ekran zwykle mają nieco większy rozmiar, aby wyświetlane wartości były czytelne. Mierniki te wyposażone są oczywiście w pamięć wewnętrzną, w której gromadzone są informacje o dokonanych pomiarach, które można przekierować na dysk komputera lub do chmury IT. Wyświetlacz LCD jest elementem wrażliwym na uszkodzenia mechaniczne, dlatego tego typu czujnik najlepiej wykorzystywać w trybie stacjonarnym. Warto zaznaczyć, że urządzenie wyposażone w moduł z wyświetlaczem zapewnia szybki odczyt danych pomiarowych przez pracowników. Przykładowo może to okazać się bardzo przydatne w klimatyzowanym biurowcu czy w trakcie załadunku towarów wrażliwych na wahania temperatury. Kontrola bieżących wskazań temperatury i wilgotności na mierniku z wyświetlaczem LCD nie wymaga ponadto podłączania dodatkowego sprzętu czy uruchamiania aplikacji, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy prace w pomieszczeniu klimatyzowanym zostały powierzone zewnętrznej firmie.

Gdzie sprawdzą się mierniki bez wyświetlacza?

Mierniki pozbawione wyświetlacza wyróżniają się kompaktowym rozmiarem, dlatego z łatwością można umieścić je w dowolnie wybranym punkcie pomiarowym. Znakomicie sprawdzają się więc w laboratoriach, magazynach, chłodniach oraz transporcie. Urządzenia pomiarowe nieposiadające wyświetlacza będą odpowiednie do przestrzeni, w których niewymagane jest wizualne sprawdzanie przez personel wskazań temperatury i wilgotności. Dzięki możliwości łączenia się tych urządzeń np. z aplikacją na smartfonie lub serwerem komputera, odczyt bieżących wartości temperatury i wilgotności nie stanowi oczywiście problemu. Ich obudowa cechuje się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne wynikające z trudnych warunków pracy. Niższa cena mierników bez wyświetlacza sprawia, że są one najchętniej wybierane przez przedsiębiorstwa, w których konieczne jest pozyskiwanie danych pomiarowych z dużej liczby punktów.

Optymalny dobór termometrów i higrometrów uzależniony jest od indywidualnych potrzeb pomiarowych danego podmiotu. Nie zawsze konieczne jest stosowanie urządzeń wyposażonych w monitory LCD. W miejscach, w których warunki otoczenia mogą przyczyniać się do szybkiego uszkodzenia delikatnego wyświetlacza lub, gdzie nie ma potrzeby częstej wzrokowej weryfikacji aktualnych wartości pomiarów, znakomicie sprawdzą się uproszczone moduły pozbawione wyświetlacza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl