W obecnych czasach, w których panuje pandemia COVID-19, bardzo istotna jest kwestia szczepionek, które muszą być przechowywane w specjalnych lodówkach, w których jest wystarczająco niska temperatura. Prawdą jest jednak to, że wiele lekarstw i szczepionek powinno być przechowywanych w takich lodówkach. Tylko w takim przypadku można mieć pewność, że leki i szczepionki zachowają swoje właściwości odpowiednio długo – do czasu, aż zostaną użyte. Chociażby popularnie leki na grypę, która regularnie atakuje co roku, muszą być przechowywane w temperaturze od -2 do -8 stopni Celsjusza.
Co prawo mówi o przechowywaniu leków i szczepionek?
Wymagania sprzętu, w jakim przechowywane są leki i szczepionki zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 roku. W tym dokumencie określone jest chociażby to, że sprzęt użyty do przechowywania leków w odpowiedniej temperaturze, powinien być kalibrowany w określonych odstępach czasowych. Ponadto, trzeba także wprowadzić specjalne systemy alarmowe, które ostrzegałyby za każdym razem, jeśli zdarzyłoby się odstępstwo od normy w warunkach przechowywania.
Trzeba również pamiętać o tym, aby na piśmie sporządzić szczegółowy opis tego wybranego systemu. Ważne jest to, aby opis był aktualizowany. Taki opis powinien zawierać zasady, cele, główne cechy systemu, środki bezpieczeństwa, zakres systemu skomputeryzowanego oraz sposób, w jaki będzie wykorzystywany.
Istotne jest także to, aby tak sporządzony dokument był odpowiednio zabezpieczony albo środkami fizycznymi, albo elektronicznymi tak, aby nie powstawały przypadkowe lub nieuprawnione zmiany. Ważne jest również to, aby co jakiś czas sporządzać kopie zapasowe.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do monitorowania temperatury?
Aby mieć pewność, że w lodówkach panuje odpowiednia temperatura, potrzebne są specjalne termometry, dzięki którym zaistnieje możliwość monitorowania jej. Oczywiście termometr do lodówki ze szczepionkami bądź lekami nie może być zwyczajny. Takiego sprzętu nie można kupić w supermarkecie. W tym przypadku warto zainwestować w coś, co pozwoli na całodobowy monitoring temperatury w lodówce. Ważne jest to, aby jak najbardziej zmniejszać możliwość powstawania błędów ludzkich, a więc rejestracja temperatury powinna być całkowicie zautomatyzowana. Oprócz tego, dane powinny być bezpiecznie przesyłane za pomocą LTE bądź WiFi. Odczyty natomiast powinny być przechowywane w chmurze.
Dodatkowo, niezwykle ważne jest to, aby dało się śledzić położenie rejestratora temperatury wtedy, gdy leki bądź szczepionki znajdowałyby się w transporcie. Ważne jest także to, aby w razie alarmu pojawiło się powiadomienie na telefon i na maila dla kilku osób jednocześnie.
Termometry ze świadectwem wzorcowania
Termometry, które są wykorzystywane do kontroli temperatur w lodówkach ze szczepionkami i lekami, powinny posiadać specjalne świadectwo wzorcowania, wystawione przez Laboratorium Pomiarowe, akredytowane przez PCA.