MoistTech IR-3000W - System Ciągłego Pomiaru Wilgotności w Materiałach Drewnopochodnych

Wysyłka w: 14 dni
Cena netto: 0,00 zł
Cena brutto: 0,00 zł 0.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: MoistTech
Kod produktu: MTH-IR-3000W

Opis

IR-3000W - automatyczny system ciągłego pomiaru wilgotności w materiałach drewnopochodnych

Kontrola ilości wilgoci w produktach z drewnopochodnych jest sprawą kluczową w przemyśle drzewnym. Nadmiar wilgoci może mieć duży wpływ na jakość produktu końcowego. Dzięki czujnikowi wilgotności IR-3000W pracującego w technologii NIR (zakres bliskiej podczerwieni) firmy MoistTech, producenci produktów drzewnych mogą w czasie rzeczywistym regulować poziom wilgotności na podstawie pomiarów otrzymywanych na bieżąco. Obniżeniu ulegają koszty surowców i paliwa, rosną zyski i powstają bardziej jednolite produkty. Kontrola wilgotności stanie się jeszcze bardziej istotna w miarę gdy producenci zaczną rozszerzać swoją produkcję o produkty niszowe, a wymagania dotyczące przetwarzania staną się bardziej rygorystyczne.

Dzięki współpracy z branżą przemysłową i zdobytej 40-letniej wiedzy w zakresie pomiarów, MoistTech oferuje najbardziej zaawansowane czujniki wilgotności drewna do bezdotykowego pomiaru wilgotności produktów drzewnych, takich jak włókna, trociny, wióry i skrawki drewna. W tysiącach instalacji na całym świecie w zakładach przetwarzających drewno pracują systemy ciągłego monitorowania wilgotności firmy MoistTech. Zapewniają zarówno bieżące odczyty wilgotności, oraz stanowią wyposażenie laboratoriów kontrolnych w czujniki wilgotności NIR do testów próbek masy na linii produkcyjnej.

Pomiar wilgotności w bliskiej podczerwieni (NIR) jest pomiarem bezdotykowym, który oferuje wyraźną przewagę nad tradycyjnymi metodami, z których najważniejszymi są łatwość użycia, eliminacja niebezpiecznych substancji chemicznych oraz zwiększona skuteczność badania produktów. Dzięki analizie NIR eliminowane są wszystkie etapy ręcznego pobierania, suszenia i dokładnego ważenia próbek. Dane w czasie rzeczywistym mogą być przekazywane bezpośrednio do systemu sterowania produkcją.

Korzyści płynące z analizy wilgotności drewna

 • Zmniejszone zużycie energii
 • Wysoka jakość produktu dzięki natychmiastowej i dokładnej kontroli wilgotności
 • Redukcja ryzyka pożaru i wybuchu
 • Monitorowanie wydajności produkcji
 • Zapobieganie wybuchom prasy
 • Kontrola suszarni
 • Monitorowanie kontroli wilgotności i zawartości żywicy
 • Zwiększona produktywność
 • Obniżenie kosztów produkcji
 • Wysoka wydajność działania
 • Redukcja przestojów

Pomiar suszenia produktów drzewnych

Pomiary podczas suszenia tarcicy, który jest jednym z najdroższych i najważniejszych etapów obróbki drewna twardego, mają na celu poprawę jej jakości i obniżenie kosztów suszenia. Pomiar wilgotności drewna w połączeniu z regulacją prędkością posuwu może zapobiec przeciążeniu suszarni. Tartaki wykorzystujące czujniki do pomiaru wilgotności i kontroli redukują zużycie paliwa i maksymalizują efektywność energetyczną poprzez redukcję emisji CO₂ podczas suszenia. Dodatkowo redukcji ulega zapylenie, które ma miejsce, gdy temperatura jest zbyt wysoka, a wilgotność zbyt niska, co prowadzi do utraty masy produktu. Dodatkowo, pomiar wilgotności w materiale zanim trafi on do blendera, gwarantuje optymalną wilgotność przed dodaniem żywicy. Pomiar pozwala również optymalizować wilgotność przed paletyzatorem (10-20%). Pomiar wilgotności na wyjściu z suszarni może zaoszczędzić znaczną ilość energii, a co ważniejsze - zapobiega pożarom i chroni przed wybuchem. Analiza trendów, dostarczana przez każdy czujnik, dostarcza wiedzę operatorowi o potencjalnych zagrożeniach zanim pojawi się problem.

Wytwarzanie produktów drzewnych

Stan produktu, który jest umieszczany w blenderze ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania linii produkcyjnej. Prawidłowa zawartość wilgoci w drewnie pozwala na precyzyjne dostosowanie składu mieszanek, co z kolei zmniejsza ilość odpadów i zapewnia znaczne oszczędności kosztów. Oszczędności dzięki automatyzacji kontroli wilgotności/zawartości żywicy są widoczne już w ciągu kilku tygodni po instalacji systemu. Na wyjściu z blendera proces może być znów weryfikowany w celu potwierdzenia poprawności dodawania żywicy, zapobiegając w ten sposób wybuchom prasy spowodowanym wysoką wilgotnością w procesie formowania. Wybuchy można w ten sposób wyeliminować. Precyzyjna kontrola wilgotności/żywicy zapewnia doskonałe właściwości finalnego produktu. Analiza trendów, która jest wbudowana w oprogramowanie każdego czujnika IR-3000W, pozwala operatorowi zapobiegać problemom zanim spowodują one przerwy w produkcji.

Surowy materiał drzewny i ścinki

Innym ważnym problemem przemysłu drzewnego jest monitorowanie jakości surowca trafiającego do przetworzenia. Informacje na temat wilgotności są potrzebne do określenia, ile drewna powinien zakupić zakład, ponieważ duża część masy celulozowej jest kupowana na wagę. Również monitorowanie procesu jest niezbędne ze względu na różnice w jakości stosowanych surowców drzewnych. Nadmiar wilgoci będzie miał wpływ na powłoki żywiczne powodując odbarwianie i pęcznienie płyt. Surowiec może być monitorowany z dokładnością do 0,5%, co pozwala personelowi suszarni na uniknięcie problemów powodujących przerwy w pracy. Suszenie również może być kontrolowane, co pozwala na utrzymanie precyzyjnego poziomu wilgotności z dokładnością do 0,1%. Ścinki materiałowe mogą być odpowiednio mieszane w celu uzyskania bardziej wydajnego produktu.

Fornir

Zawartość wilgoci w drewnie wpływa na wiele jego właściwości, takich jak wytrzymałość, proces suszenia, utwardzania klejem i trwałość wiązania. Pomiar wilgotności jest ważnym elementem kontroli procesu produkcji forniru w celu utrzymania tempa przesuwania się materiału podczas produkcji. Dzięki czujnikom wilgotności firmy MoistTech dane w czasie rzeczywistym są przekazywane bezpośrednio do systemu sterowania linią produkcyjną w celu lepszej kontroli procesu.

System ciągłego monitorowania wilgotności firmy MoistTech zapewnia oprzyrządowanie do pomiaru wilgotności dla produktów drzewnych, takich jak:

 • Kora
 • Płyta pilśniowa
 • Płyta wiórowa
 • Odpad drewniany
 • Płyta gipsowo-kartonowa
 • Płyta twarda
 • Ścinki
 • MDF
 • Płyta OSB
 • Płyta wiórowa PB
 • Sklejka
 • Surowe drewno
 • Żywica
 • Ścierniwo
 • Biomasa drzewna
 • Wióry drzewne
 • Włókno drzewne
 • Pelet drzewny

Kalibracja systemu

Czujnik wilgotności MoistTech IR-3000W jest szeroko stosowany w przemyśle drzewnym ze względu na zaprojektowanie go do kontroli procesów w suszarniach, mikserach i badaniu surowca. Zapewnia pomiar wilgotności w czasie rzeczywistym. Instalacja systemu jest szybka i prosta. Wymaga jedynie zamontowania czujnika wilgotności drewna kilkanaście centymetrów nad badanym materiałem. Zaprogramowana  baza danych materiałów pozwala na szybkie wstępne skalibrowanie czujnika wilgotności drewna. W przypadku dostarczenia przez klienta próbek przyrząd może być skalibrowany w ciągu kilku minut przed wysyłką na miejsce instalacji. Instalacja w zakładzie staje się wtedy jeszcze prostsza i szybsza.

Przechowywane w IR-3000W dane kalibracyjne można kopiować do innych przyrządów mających podobne zastosowanie. Każdy czujnik wilgotności drewna jest identyczny, co pozwala na stosowanie tych samych ustawień kalibracji we wszystkich instrumentach dla takich samych zastosowań. Wszystkie wymagania dotyczące zasilania i złączy/wyjść są identyczne (standard producenta). Czujnik może udostępniać dane pomiarowe poprzez lokalną sieć LAN/Ethernet. W razie potrzeby można użyć złączy 4-20mA lub innego wbudowanego standardu komunikacyjnego. Możliwe jest również podłączenie interfejsu operatora i wyświetlaczy cyfrowych. Prosimy o kontakt w celu uzyskania dodatkowych informacji lub omówienia zastosowania czujnika w Państwa zakładzie produkcyjnym.

Dowiedz się więcej

Zajrzyj na stronę MoistTech.pl, aby dowiedzieć się więcej o bezkontaktowych czujnikach wilgotności NIR. Urządzenia nie można kupić przez e-sklep. Cenę miernika można poznać po przesłaniu zapytania o ofertę podając numer NIP.

Wideo

 

Dane techniczne

Zakres pomiarowy 0 ÷ 95% wilgoci
Rodzaj rejestratora System pomiarowy
Rodzaj sondy Czujnik wewnętrzny
Wyświetlacz LCD Tak
Diody LED Nie
Transfer danych Ethernet, RS232/422/485, 4-20 mA
GPS Nie
Stopień ochrony IP IP65 (pyłoszczelny/struga wody)

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl