Tecnosoft MicroW XL Bendable 400 – rejestrator z zapasem ogniwa do 400 stopni
Koszty dostawy wybranego produktu
-
Kurier InPost Darmowa
-
Paczkomaty Darmowa
-
Kurier InPost - zamówienie ze świadectwem wzorcowania 24,59 zł
-
Paczkomaty - zamówienie ze świadectwem wzorcowania 24,59 zł
-
Odbiór osobisty Darmowa
Cena dostawy dotyczy tego produktu (w wybranym wariancie - jeśli dotyczy). Może się ona zmienić po dodaniu innych produktów do koszyka.
Zapytaj o produkt
Administratorem danych osobowych jest Omnic Tomasz Trocki. Przetwarzamy je w celu przesłania odpowiedzi na zapytanie. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Wybierz wariant produktu:
Poszczególne warianty mogą różnić się ceną
Kod produktu: TEC-TS18SMWXL2B400
Ogniwo na 17 milionów pomiarów i czujnik do 400 °C w końcówce giętkiej sondy 300 mm. Certyfikat Accredia na dziesięciu punktach, szczelność IP68.
Opis
Procesy w 300-400 °C rzadko są jednorazowe: tunel depirogenizacyjny pracuje codziennie, piec do tworzyw przechodzi kolejne kampanie, a każda zmiana receptury wymaga ponownego pomiaru. Rejestrator do takich zadań powinien mieć czujnik obejmujący cały zakres i ogniwo, które nie wymusza serwisu w środku serii.
W MicroW XL Bendable 400 pomiar i elektronika są rozdzielone: korpus o wysokości 64 mm pracuje w swoim zakresie od -40 do +140 °C i zostaje poza strefą gorącą, a do pieca wchodzi półsztywna sonda 300 mm o średnicy 2 mm z czujnikiem do 400 °C. Ogniwo AAA 3,6 V wystarcza na ponad 17 milionów pomiarów przy kroku sekundowym, a certyfikat obejmuje punkty od 25 do 400 °C. To jeden z rejestratorów do procesów termicznych Tecnosoftu; jako autoryzowany dystrybutor Tecnosoft w Polsce dobieramy długość sondy i komplet do odczytu.
Liczba 400 w nazwie dotyczy czujnika
Większy korpus nie zmienia granic pracy. Do 400 °C wytrzymuje końcówka sondy, a korpus XL – tak jak każdy MicroW – pracuje do 140 °C:
| Element | Dopuszczalna temperatura pracy |
|---|---|
| Korpus rejestratora z ogniwem i pamięcią | -40 do +140 °C – tak samo jak w całej rodzinie MicroW |
| Czujnik w końcówce sondy | -40 do +400 °C – to jest to, za co się dopłaca |
| Kalibracja w cenie | punkty od 25 do 400 °C, łącznie dziesięć |
Korpus XL jest o 25 mm wyższy od L, więc przy tunelach i piecach z ciasnym przepustem warto zaplanować, gdzie zostanie. Giętka sonda 300 mm albo dłuższa na zamówienie pozwala go odsunąć tam, gdzie jest miejsce.
Długie misje: pamięć wyznacza przebieg, ogniwo liczbę przebiegów
Pamięć 20 224 pomiarów jest w L i XL taka sama, więc pojedynczy zapis trwa tyle samo. Różnica dotyczy tego, co dzieje się między zapisami: ponad 17 milionów pomiarów zapasu ogniwa to setki pełnych misji bez otwierania obudowy, a każde otwarcie oznacza nowy o-ring i ryzyko przy szczelności. Przy codziennej pracy tunelu depirogenizacyjnego i kampaniach przetwórstwa tworzyw to argument ważniejszy od kilku centymetrów wysokości.
| Krok zapisu | Długość jednej misji | Przykład |
|---|---|---|
| 10 s | 2 dni 8 h | jeden długi wypał z pełnym profilem |
| 30 s | 7 dni | tydzień pracy pieca przelotowego |
| 60 s | 14 dni | dwutygodniowa kontrola ciągła |
| 5 min | 70 dni | monitoring kampanii produkcyjnej |
Jak zbudowana jest sonda
Sonda ma 300 mm długości i 2 mm średnicy, jest półsztywna i nierozłączna z korpusem; giąć można środkowe 240 mm, bo po 30 mm na obu końcach pozostaje sztywne. Podstawa 3 h × 14 Ø mm nie wlicza się do długości.
Trzy poziomy temperatury – 300, 400 i 500 °C
Gałąź XL rodziny Bendable ma trzy wersje wysokotemperaturowe. Różni je wyłącznie czujnik i zakres certyfikatu – korpus, pamięć, rozdzielczość, szczelność i sposób odczytu są identyczne.
| Model i zakres czujnika | Po co się go wybiera |
|---|---|
| MicroW XL Bendable 300 – do +300 °C | suszarnie, piece lakiernicze i piekarnicze, wygrzewanie powłok |
| MicroW XL Bendable 400 – do +400 °C | procesy, których szczyt przekracza 300 °C – depirogenizacja, tworzywa wysokotemperaturowe, lakiery piecowe |
| MicroW XL Bendable 500 – do +500 °C | najszerszy czujnik w rodzinie – odpuszczanie stali, wyżarzanie stopów lekkich, wypalanie spoiwa |
Model wybiera się według najwyższej temperatury, jaką osiąga wsad, a nie według średniej z cyklu – certyfikat kończy się na liczbie z nazwy. Narzuty cenowe maleją z poziomem temperatury, ale przy procesach do 250 °C rozsądniej sięgnąć po katalogowy MicroW XL Bendable 2 mm.
Kalibracja i certyfikat
Certyfikat w cenie – certyfikat kalibracji ze śladowością Accredia (odpowiednik śladowości NIST) – ma dziesięć punktów, z czego cztery leżą powyżej granicy korpusu: 200, 250, 300 i 400 °C. Dla depirogenizacji oznacza to udokumentowany pomiar w całym typowym zakresie tunelu.
- punkty dodatkowe zamawia się w zakresie od -40 do +400 °C – ma to sens, gdy krytyczna temperatura procesu wypada między punktami standardowymi
- rekalibracja okresowa obejmuje ten sam zestaw punktów; producent zaleca ją co rok, a organizujemy ją po naszej stronie
- dokładność ±0,4 °C obowiązuje w zakresie kalibracji, czyli tam, gdzie certyfikat ma punkty; rozdzielczość zapisu wynosi 0,01 °C
Wersja katalogowa i sonda na wymiar
| Kod | Sonda |
|---|---|
| TS18SMWXL2B400 | 300 mm, wersja katalogowa |
| TS18SMWXL2B400D | na zamówienie, od 140 do 1000 mm; dłuższe po wycenie |
Przy długich misjach w piecach tunelowych i komorach z grubą izolacją często przydaje się sonda dłuższa niż 300 mm – wersja na wymiar ma do 1000 mm. Długość ustala się przy zamówieniu, bo czujnik siedzi w końcówce i sondy nie da się później skrócić.
Pomiar krok po kroku
- Zaplanuj punkty pomiaru. Producent przypomina, że temperatura w komorze rzadko jest równomierna, a czujnik samego urządzenia może stać w strefie korzystnej – dlatego najpierw mapuje się komorę i szuka strefy najtrudniejszej.
- Zaprogramuj misję w TS Manager 3 przez stację DiskInterface HS albo Multibay: krok zapisu od 1 sekundy i sposób startu. Sprawdź w programie stan baterii, zanim rejestrator trafi do wsadu.
- Uformuj środkowy odcinek sondy tak, by końcówka trafiła w punkt wsadu, który decyduje o jakości wyrobu, a korpus został poza strefą gorącą – za ścianą pieca albo poza obrysem wsadu.
- Przeprowadź cykl. Czujnik znosi do +400 °C, korpus do +140 °C; gdy korpus musi wejść do strefy gorącej, pracuje wyłącznie w osłonie termicznej i tylko przez czas, który ona zapewnia.
- Po cyklu wyjmij rejestrator, osusz go i włóż do stacji – program pobierze cały przebieg.
- W programie ustaw parametry analizy: temperaturę odniesienia (121,11 °C przy sterylizacji, 60 °C przy pasteryzacji), wartość z i opcjonalnie temperaturę odcięcia, poniżej której odczyty nie wchodzą do obliczeń. Odczytaj F0 albo PU i wydrukuj raport.
- Przy każdym otwarciu obudowy, na przykład przy wymianie baterii, wymień o-ring – inaczej rejestrator traci szczelność IP68.
Gdy korpus musi wejść w strefę gorącą – osłony termiczne
Bywa, że rejestratora nie da się wyprowadzić poza piec: wsad jedzie na przelot, komora nie ma szczeliny. Wtedy cały przyrząd wchodzi do środka w osłonie termicznej. Osłona chroni wyłącznie korpus i kupuje mu czas w gorącu – jej temperatura nie ma nic wspólnego z wytrzymałością czujnika, który pracuje do 400 °C niezależnie od tego, czy osłona jest użyta.
| Osłona | Wymiary i działanie |
|---|---|
| osłona wewnętrzna TS04HP1 | 190 h × 37 Ø mm; chroni korpus w 250 °C przez najwyżej 17 minut; wymaga sondy od 50 mm |
| osłona zewnętrzna TS04HP2 | 240 h × 68 Ø mm, odporna do 300 °C; razem z osłoną 1 wydłuża ochronę w 250 °C do 134 minut; wymaga sondy od 80 mm |
Osłony 2 nie używa się samodzielnie – wkłada się w nią osłonę 1 z rejestratorem w środku. Obie są wspólne dla gałęzi L i XL, a podane minuty dotyczą 250 °C i skracają się przy wyższej temperaturze otoczenia; krzywe czas-temperatura publikuje producent.
Korpus L czy XL – różnicą jest zapas ogniwa, nie pomiar
| Parametr | MicroW L Bendable 400 | MicroW XL Bendable 400 |
|---|---|---|
| Korpus | 39 h × 20 Ø mm | 64 h × 20 Ø mm |
| Masa | 50 g | 61 g |
| Ogniwo | 1 × 1/2 AA 3,6 V | 1 × AAA 3,6 V |
| Zapas ogniwa przy kroku 1 s | ponad 10 000 000 pomiarów | ponad 17 000 000 pomiarów |
Wersja XL ma o siedem milionów pomiarów większy zapas ogniwa i znosi pracę ciągłą przez wiele tygodni bez wymiany baterii. Jest o 25 mm wyższa, więc wymaga nieco więcej miejsca poza strefą gorąca; przy pojedynczych cyklach walidacyjnych wygodniejsza bywa wersja L.
Sytuacje, w których ten model jest właściwym wyborem
- Codzienna lub cotygodniowa kontrola tunelu depirogenizacyjnego bez przerw na wymianę baterii.
- Kampanie przetwórstwa PEEK, PPS i innych tworzyw wysokotemperaturowych, w których pomiar powtarza się przy każdej zmianie receptury.
- Wypalanie lakierów piecowych w liniach pracujących w trybie ciągłym.
- Mapowanie pieców przelotowych z najgorętszą strefą powyżej 300 °C w dłuższym okresie obserwacji.
- Starzenie stopów lekkich w cyklach wielogodzinnych.
Czego ten rejestrator nie zrobi
| Sytuacja pomiarowa | Czy ten rejestrator to zmierzy |
|---|---|
| Temperatura we wsadzie w piecu o 400 °C | tak – to podstawowe zastosowanie tej wersji |
| Cykl w autoklawie w 121 albo 134 °C | tak – punkt 121 °C jest w certyfikacie, 134 °C leży między punktami 121 i 140 °C |
| Proces o szczycie powyżej 400 °C | nie – certyfikat kończy się na 400 °C, właściwy jest model 500 |
| Praca korpusu powyżej 140 °C | nie bez osłony termicznej – i wtedy tylko przez ograniczony czas |
| Pomiar poniżej -40 °C | nie – do ultraniskich temperatur służy MicroW XL Bendable Ultra Freeze |
| Podgląd temperatury na żywo | nie – dane odczytuje się po misji w stacji |
Parametry techniczne
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Kody | TS18SMWXL2B400 (sonda 300 mm), TS18SMWXL2B400D (na wymiar) |
| Wymiary korpusu | 64 h × 20 Ø mm |
| Masa | 61 g |
| Sonda | giętka półsztywna, średnica 2 mm, 300 mm albo na wymiar od 140 do 1000 mm; pierwsze i ostatnie 30 mm sztywne |
| Podstawa sondy | 3 h × 14 Ø mm |
| Materiały | stal nierdzewna AISI 316L, PEEK, o-ring FKM |
| Zakres rejestratora | -40 do +140 °C |
| Zakres czujnika w sondzie | -40 do +400 °C (powyżej 140 °C wyłącznie czujnik) |
| Punkty kalibracji w cenie | 25 / 50 / 75 / 100 / 121 / 140 / 200 / 250 / 300 / 400 °C |
| Punkty dodatkowe | w zakresie od -40 do +400 °C |
| Rozdzielczość | 0,01 °C |
| Dokładność | ±0,4 °C w zakresie kalibracji |
| Pamięć | 20 224 pomiary |
| Krok zapisu | od 1 s, ze skokiem co 1 s |
| Ogniwo | 1 × AAA 3,6 V, wymieniane przez użytkownika; ponad 17 000 000 pomiarów przy kroku 1 s (w 25 °C) |
| Stopień ochrony | IP68 |
| Certyfikat | Accredia, dziesięciu punktach, w cenie |
| Oprogramowanie | TS Manager 3; odczyt przez DiskInterface HS albo Multibay |
Wartości D, z, F0 i PU – liczby, które trafiają do protokołu
Oprogramowanie Tecnosoftu wylicza z zapisanego przebiegu wskaźniki śmiertelności cieplnej. Poniższe definicje pochodzą z poradnika producenta o sterylizacji i pasteryzacji, nie z naszej interpretacji:
| Wielkość | Definicja producenta | Co do niej wchodzi |
|---|---|---|
| Wartość D | czas potrzebny w ustalonej temperaturze do zmniejszenia liczby drobnoustrojów do jednej dziesiątej wartości początkowej | temperatura i czas |
| Wartość z | zmiana temperatury, która zmienia wartość D dziesięciokrotnie | temperatura |
| F0 | liczba minut sterylizacji równoważnej procesowi prowadzonemu w temperaturze 121,11 °C | temperatura i czas |
| PU | jedna jednostka pasteryzacyjna odpowiada minucie ekspozycji produktu w temperaturze 60 °C | temperatura i czas |
Wszystkie cztery wielkości liczy się z temperatury i czasu, a nie z ciśnienia w komorze. Temperaturę mierzy się w rdzeniu produktu, czyli w punkcie osiągającym wymaganą wartość najpóźniej: giętka sonda doprowadza czujnik do tego punktu, a korpus zostaje poza strefą gorącą – przy procesach cieplnych powyżej 140 °C to jedyna droga do pomiaru we wsadzie.
System pomiarowy: rejestrator, stacja odczytu i oprogramowanie
Rejestrator nie ma wyświetlacza ani łączności bezprzewodowej – misję uruchamia się i dane pobiera przez stację USB, na komputerze z systemem Windows. Do wyboru są dwie stacje:
- DiskInterface HS – stacja jednostanowiskowa do uruchamiania misji i pobierania danych z pojedynczego rejestratora
- Multibay – stacja uniwersalna obsługująca pięć rejestratorów naraz, właściwa tam, gdzie w jednym cyklu pracuje kilka przyrządów
Dane analizuje TS Manager 3. Program występuje w trzech odmianach, które różnią się nie funkcjami analizy, lecz tym, co dokładają do zapisu wymaganego przez normy:
| Odmiana | Co obejmuje |
|---|---|
| Lite | bezpłatna – uruchamianie misji, pobieranie danych, analiza, obliczanie letalności, Multi Graph View, wydruk raportu i eksport do Excela. Z wersji Lite nie da się przejść na Basic ani Pro z zachowaniem bazy danych |
| Basic | wszystko z wersji Lite oraz wymagania norm: ścieżka audytu, podpis elektroniczny, praca wielu użytkowników na kilku poziomach uprawnień. Producent deklaruje zgodność z FDA 21 CFR Part 11, Aneksem 11 i GAMP 5. Wymaga klucza zabezpieczającego; da się ją podnieść do wersji Pro z zachowaniem bazy |
| Pro | wszystko z wersji Basic, z tą samą deklarowaną zgodnością z FDA 21 CFR Part 11, Aneksem 11 i GAMP 5, oraz szyfrowanie danych i blokowanie kont użytkowników |
Danych zapisanych przez rejestrator nie da się w programie edytować, a raporty producent opisuje jako zgodne z wymaganiami przepisów sanitarnych i norm ISO.
Akcesoria i eksploatacja
Serwis ogranicza się do wymiany ogniwa AAA z nowym o-ringiem – zestaw baterii z uszczelką TS18SMWXLBK – i otwarcia korpusu kluczem TS17MU; po cyklach w 400 °C warto obejrzeć sondę w miejscu zagięcia.
Pełne porównanie rodziny opisuje nasz artykuł o wyborze rejestratora MicroW.
Oznaczenia i warianty pisowni
Producent zapisuje model jako MicroW XL Bendable 400, w cenniku MICROW 400 XL BENDABLE 2 mm DIAM.; kody katalogowe to TS18SMWXL2B400 i TS18SMWXL2B400D.
Podsumowanie
MicroW XL Bendable 400 łączy czujnik do 400 °C z ogniwem na ponad 17 milionów pomiarów – to konfiguracja dla tuneli i linii pracujących codziennie. Prześlij nam profil procesu, a jako autoryzowany dystrybutor Tecnosoft w Polsce dobierzemy długość sondy i zestaw do odczytu i przygotujemy ofertę w 24 h.
Artykuł zaktualizowany: październik 2026. Źródła: katalog Tecnosoft 2026 (wersja 8.8), strona produktu MicroW XL Bendable 400 na tecnosoft.eu, poradnik producenta o pasteryzacji i sterylizacji.
Cechy produktu
Specyfikacja
- Rodzaj rejestratora Autonomiczny
- Rodzaj sondy Zintegrowana sonda zewnętrzna
- Wyświetlacz LCD nie
- Diody LED nie
- Transfer danych Interfejs komunikacyjny producenta
- GPS nie
- Stopień ochrony IP IP68 – pyłoszczelny / ciągłe zanurzenie / zatapialny
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Posiada oznaczenie CE (zgodność z normami UE).
- Urządzenie zawiera baterię litową – nie wyrzucać do odpadów komunalnych, ryzyko pożaru przy niewłaściwej utylizacji.
- Nie otwierać obudowy podczas pracy w procesie sterylizacji – ryzyko utraty szczelności IP68.
- Przed użyciem zapoznać się z instrukcją obsługi.
- Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku profesjonalnego w kontrolowanych warunkach procesów termicznych.
- Urządzenie przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego (farmacja, sterylizacja, HACCP, walidacja procesów) – przechowuj poza zasięgiem dzieci.
- Sondy pomiarowe mogą osiągać bardzo wysokie temperatury (do +140 °C, +250 °C lub nawet +400 °C w zależności od modelu) – nie dotykaj gorącej sondy zaraz po pomiarze, ryzyko oparzenia.
- W modelach z sondami na kablu unikaj gwałtownego zginania przewodu przy wtyku oraz ciągnięcia za kabel podczas wyciągania sondy.
- Wymieniaj baterię wyłącznie zgodnie z instrukcją (najczęściej przy użyciu narzędzia Universal Opening Tool) – używaj zalecanych baterii litowych wysokiej jakości. Niskie naładowanie baterii może powodować błędy pomiarów lub brak połączenia Bluetooth/NFC.
- Po wymianie baterii kalibracja pozostaje ważna – nie wymaga ponownej kalibracji (zgodnie z informacjami producenta).
- Nie używaj rejestratora w warunkach przekraczających specyfikację (np. powyżej maksymalnej temperatury, w agresywnych chemikaliach bez dedykowanej sondy) – przechowuj w suchym, chłodnym miejscu.
- Modele IP68 (np. TempStick Probe) są w pełni zatapialne – przed zanurzeniem upewnij się, że obudowa jest prawidłowo zamknięta.
- Czyść sondę delikatnie suchą lub wilgotną szmatką (w zależności od modelu) – unikaj agresywnych rozpuszczalników i uszkodzenia uszczelnień.
- Przed użyciem w procesach sterylizacji/autoklawach sprawdź, czy sonda jest odpowiednio zamocowana i nie styka się z elementami grzewczymi.
- Urządzenie spełnia wymagania dyrektywy niskonapięciowej, norm EMC oraz standardów dla urządzeń do monitorowania procesów (EN12830, EN13060, EN17665-1, FDA 21 CFR Part 11 w wybranych modelach). Użytkownik odpowiada za bezpieczne stosowanie zgodnie z instrukcją obsługi Tecnosoft.
Producent
Tecnosoft SRL
Via Luigi Galvani 4
20068 Peschiera Borromeo (MI), Włochy