Tecnosoft MicroW XL Bendable 300 – rejestrator do długich wygrzewań w piecu
Koszty dostawy wybranego produktu
-
Kurier InPost Darmowa
-
Paczkomaty Darmowa
-
Kurier InPost - zamówienie ze świadectwem wzorcowania 24,59 zł
-
Paczkomaty - zamówienie ze świadectwem wzorcowania 24,59 zł
-
Odbiór osobisty Darmowa
Cena dostawy dotyczy tego produktu (w wybranym wariancie - jeśli dotyczy). Może się ona zmienić po dodaniu innych produktów do koszyka.
Zapytaj o produkt
Administratorem danych osobowych jest Omnic Tomasz Trocki. Przetwarzamy je w celu przesłania odpowiedzi na zapytanie. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Ceny podane bez kosztów dostawy.
Wybierz wariant produktu:
Poszczególne warianty mogą różnić się ceną
Kod produktu: TEC-TS18SMWXL2B300
Ogniwo na 17 milionów pomiarów i czujnik do 300 °C w końcówce giętkiej sondy 300 mm. Certyfikat Accredia na dziewięciu punktach, szczelność IP68.
Opis
Wygrzewanie, suszenie i utwardzanie powłok trwają często wiele godzin, a kontrola pieca bywa prowadzona w trybie ciągłym przez całe tygodnie. Przy takim rytmie liczy się nie tylko zakres czujnika, ale też to, jak długo rejestrator wytrzyma bez otwierania obudowy. Wersja XL odpowiada na oba wymagania naraz.
W MicroW XL Bendable 300 pomiar i elektronika są rozdzielone: korpus o wysokości 64 mm pracuje w swoim zakresie od -40 do +140 °C i zostaje poza strefą gorącą, a do pieca wchodzi półsztywna sonda 300 mm o średnicy 2 mm z czujnikiem do 300 °C. Ogniwo AAA 3,6 V wystarcza na ponad 17 milionów pomiarów przy kroku sekundowym, a certyfikat obejmuje punkty od 25 do 300 °C. To jeden z rejestratorów do procesów termicznych Tecnosoftu; jako autoryzowany dystrybutor Tecnosoft w Polsce dobieramy długość sondy i komplet do odczytu.
Liczba 300 w nazwie dotyczy czujnika
Większy korpus nie zmienia granic pracy. Do 300 °C wytrzymuje końcówka sondy, a korpus XL – tak jak każdy MicroW – pracuje do 140 °C:
| Element | Dopuszczalna temperatura pracy |
|---|---|
| Korpus rejestratora z ogniwem i pamięcią | -40 do +140 °C – tak samo jak w całej rodzinie MicroW |
| Czujnik w końcówce sondy | -40 do +300 °C – to jest to, za co się dopłaca |
| Kalibracja w cenie | punkty od 25 do 300 °C, łącznie dziewięć |
Długość 300 mm i giętkość sondy służą jednemu: żeby korpus mógł zostać za ścianą pieca albo poza wsadem, podczas gdy czujnik mierzy w środku. Sztywne sondy podstawowej wersji MicroW XL mają najwyżej 175 mm i nie wyprowadziłyby elektroniki ze strefy gorącej.
Długie misje: pamięć wyznacza przebieg, ogniwo liczbę przebiegów
Pamięć 20 224 pomiarów jest w L i XL taka sama, więc pojedynczy zapis trwa tyle samo. Różnica dotyczy tego, co dzieje się między zapisami: ponad 17 milionów pomiarów zapasu ogniwa to setki pełnych misji bez otwierania obudowy, a każde otwarcie oznacza nowy o-ring i ryzyko przy szczelności. Przy długich wygrzewaniach i ciągłej kontroli suszarni to argument ważniejszy od kilku centymetrów wysokości.
| Krok zapisu | Długość jednej misji | Przykład |
|---|---|---|
| 10 s | 2 dni 8 h | jeden długi wypał z pełnym profilem |
| 30 s | 7 dni | tydzień pracy pieca przelotowego |
| 60 s | 14 dni | dwutygodniowa kontrola ciągła |
| 5 min | 70 dni | monitoring kampanii produkcyjnej |
Jak zbudowana jest sonda
- długość 300 mm w wersji katalogowej – to odległość, na jaką korpus daje się odsunąć od punktu pomiaru
- średnica 2 mm; sonda jest półsztywna: utrzymuje nadany kształt, ale daje się przeformować rękami, bez narzędzi
- pierwsze i ostatnie 30 mm są sztywne – giąć można wyłącznie środkowe 240 mm
- podstawa sondy 3 h × 14 Ø mm, której wysokości nie wlicza się do długości sondy
- stal nierdzewna AISI 316L i PEEK, o-ring FKM, szczelność IP68
- sonda jest nierozłączna z rejestratorem – wersję dobiera się przy zakupie
Zagięcie warto robić łagodnym łukiem, a nie ostrym kątem, i nie prostować go przy każdym cyklu – sonda znosi formowanie, ale nie jest przegubem.
Trzy poziomy temperatury – 300, 400 i 500 °C
Gałąź XL rodziny Bendable ma trzy wersje wysokotemperaturowe. Różni je wyłącznie czujnik i zakres certyfikatu – korpus, pamięć, rozdzielczość, szczelność i sposób odczytu są identyczne.
| Model i zakres czujnika | Po co się go wybiera |
|---|---|
| MicroW XL Bendable 300 – do +300 °C | suszarnie, piece lakiernicze i piekarnicze, wygrzewanie powłok |
| MicroW XL Bendable 400 – do +400 °C | procesy, których szczyt przekracza 300 °C – depirogenizacja, tworzywa wysokotemperaturowe, lakiery piecowe |
| MicroW XL Bendable 500 – do +500 °C | najszerszy czujnik w rodzinie – odpuszczanie stali, wyżarzanie stopów lekkich, wypalanie spoiwa |
Model wybiera się według najwyższej temperatury, jaką osiąga wsad, a nie według średniej z cyklu – certyfikat kończy się na liczbie z nazwy. Narzuty cenowe maleją z poziomem temperatury, ale przy procesach do 250 °C rozsądniej sięgnąć po katalogowy MicroW XL Bendable 2 mm.
Kalibracja i certyfikat
W cenie jest certyfikat kalibracji ze śladowością Accredia (odpowiednik śladowości NIST) na dziewięciu punktach (25 / 50 / 75 / 100 / 121 / 140 / 200 / 250 / 300 °C). Punkty do 140 °C są wspólne z całą rodziną MicroW, a te powyżej opisują już tylko czujnik w końcówce sondy, bo korpus tam nie wchodzi.
- punkty dodatkowe zamawia się w zakresie od -40 do +300 °C – ma to sens, gdy krytyczna temperatura procesu wypada między punktami standardowymi
- rekalibracja okresowa obejmuje ten sam zestaw punktów; producent zaleca ją co rok, a organizujemy ją po naszej stronie
- dokładność ±0,4 °C obowiązuje w zakresie kalibracji, czyli tam, gdzie certyfikat ma punkty; rozdzielczość zapisu wynosi 0,01 °C
Wersja katalogowa i sonda na wymiar
| Kod | Sonda |
|---|---|
| TS18SMWXL2B300 | 300 mm, wersja katalogowa |
| TS18SMWXL2B300D | na zamówienie, od 140 do 1000 mm; dłuższe po wycenie |
Przy długich misjach w piecach tunelowych i komorach z grubą izolacją często przydaje się sonda dłuższa niż 300 mm – wersja na wymiar ma do 1000 mm. Długość ustala się przy zamówieniu, bo czujnik siedzi w końcówce i sondy nie da się później skrócić.
Pomiar krok po kroku
- Zaplanuj punkty pomiaru. Producent przypomina, że temperatura w komorze rzadko jest równomierna, a czujnik samego urządzenia może stać w strefie korzystnej – dlatego najpierw mapuje się komorę i szuka strefy najtrudniejszej.
- Zaprogramuj misję w TS Manager 3 przez stację DiskInterface HS albo Multibay: krok zapisu od 1 sekundy i sposób startu. Sprawdź w programie stan baterii, zanim rejestrator trafi do wsadu.
- Uformuj środkowy odcinek sondy tak, by końcówka trafiła w punkt wsadu, który decyduje o jakości wyrobu, a korpus został poza strefą gorącą – za ścianą pieca albo poza obrysem wsadu.
- Przeprowadź cykl. Czujnik znosi do +300 °C, korpus do +140 °C; gdy korpus musi wejść do strefy gorącej, pracuje wyłącznie w osłonie termicznej i tylko przez czas, który ona zapewnia.
- Po cyklu wyjmij rejestrator, osusz go i włóż do stacji – program pobierze cały przebieg.
- W programie ustaw parametry analizy: temperaturę odniesienia (121,11 °C przy sterylizacji, 60 °C przy pasteryzacji), wartość z i opcjonalnie temperaturę odcięcia, poniżej której odczyty nie wchodzą do obliczeń. Odczytaj F0 albo PU i wydrukuj raport.
- Przy każdym otwarciu obudowy, na przykład przy wymianie baterii, wymień o-ring – inaczej rejestrator traci szczelność IP68.
Gdy korpus musi wejść w strefę gorącą – osłony termiczne
Bywa, że rejestratora nie da się wyprowadzić poza piec: wsad jedzie na przelot, komora nie ma szczeliny. Wtedy cały przyrząd wchodzi do środka w osłonie termicznej. Osłona chroni wyłącznie korpus i kupuje mu czas w gorącu – jej temperatura nie ma nic wspólnego z wytrzymałością czujnika, który pracuje do 300 °C niezależnie od tego, czy osłona jest użyta.
| Osłona | Wymiary i działanie |
|---|---|
| osłona wewnętrzna TS04HP1 | 190 h × 37 Ø mm; chroni korpus w 250 °C przez najwyżej 17 minut; wymaga sondy od 50 mm |
| osłona zewnętrzna TS04HP2 | 240 h × 68 Ø mm, odporna do 300 °C; razem z osłoną 1 wydłuża ochronę w 250 °C do 134 minut; wymaga sondy od 80 mm |
Osłony 2 nie używa się samodzielnie – wkłada się w nią osłonę 1 z rejestratorem w środku. Obie są wspólne dla gałęzi L i XL, a podane minuty dotyczą 250 °C i skracają się przy wyższej temperaturze otoczenia; krzywe czas-temperatura publikuje producent.
Korpus L czy XL – różnicą jest zapas ogniwa, nie pomiar
| Parametr | MicroW L Bendable 300 | MicroW XL Bendable 300 |
|---|---|---|
| Korpus | 39 h × 20 Ø mm | 64 h × 20 Ø mm |
| Masa | 50 g | 61 g |
| Ogniwo | 1 × 1/2 AA 3,6 V | 1 × AAA 3,6 V |
| Zapas ogniwa przy kroku 1 s | ponad 10 000 000 pomiarów | ponad 17 000 000 pomiarów |
Wersja XL ma o siedem milionów pomiarów większy zapas ogniwa i znosi pracę ciągłą przez wiele tygodni bez wymiany baterii. Jest o 25 mm wyższa, więc wymaga nieco więcej miejsca poza strefą gorąca; przy pojedynczych cyklach walidacyjnych wygodniejsza bywa wersja L.
Sytuacje, w których ten model jest właściwym wyborem
- Ciągła kontrola suszarni taśmowych i komorowych – rejestrator zostaje na linii przez kolejne zmiany, a dane pobiera się raz na kilka dni.
- Wielogodzinne wygrzewanie i utwardzanie powłok, w którym liczy się czas przetrzymania w całym wsadzie, nie tylko szczyt.
- Sterylizacja suchym gorącym powietrzem prowadzona seriami – jedna bateria na wiele kwalifikacji z rzędu.
- Mapowanie dużych pieców kilkoma rejestratorami pracującymi równolegle przez cały okres badań.
- Piekarnie przemysłowe z piecami tunelowymi, w których profil kontroluje się regularnie, a nie jednorazowo.
Czego ten rejestrator nie zrobi
| Sytuacja pomiarowa | Czy ten rejestrator to zmierzy |
|---|---|
| Temperatura we wsadzie w piecu o 300 °C | tak – to podstawowe zastosowanie tej wersji |
| Cykl w autoklawie w 121 albo 134 °C | tak – punkt 121 °C jest w certyfikacie, 134 °C leży między punktami 121 i 140 °C |
| Proces o szczycie powyżej 300 °C | nie – certyfikat kończy się na 300 °C, właściwy jest model 400 |
| Praca korpusu powyżej 140 °C | nie bez osłony termicznej – i wtedy tylko przez ograniczony czas |
| Pomiar poniżej -40 °C | nie – do ultraniskich temperatur służy MicroW XL Bendable Ultra Freeze |
| Podgląd temperatury na żywo | nie – dane odczytuje się po misji w stacji |
- Pierwsze i ostatnie 30 mm sondy nie zginają się – próba wygięcia ich uszkadza przejście do korpusu albo sam czujnik.
- Praca poniżej -30 °C wyraźnie skraca żywotność ogniwa.
- Osłona termiczna nie podnosi zakresu czujnika – chroni korpus na czas liczony w minutach.
Parametry techniczne
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Kody | TS18SMWXL2B300 (sonda 300 mm), TS18SMWXL2B300D (na wymiar) |
| Wymiary korpusu | 64 h × 20 Ø mm |
| Masa | 61 g |
| Sonda | giętka półsztywna, średnica 2 mm, 300 mm albo na wymiar od 140 do 1000 mm; pierwsze i ostatnie 30 mm sztywne |
| Podstawa sondy | 3 h × 14 Ø mm |
| Materiały | stal nierdzewna AISI 316L, PEEK, o-ring FKM |
| Zakres rejestratora | -40 do +140 °C |
| Zakres czujnika w sondzie | -40 do +300 °C (powyżej 140 °C wyłącznie czujnik) |
| Punkty kalibracji w cenie | 25 / 50 / 75 / 100 / 121 / 140 / 200 / 250 / 300 °C |
| Punkty dodatkowe | w zakresie od -40 do +300 °C |
| Rozdzielczość | 0,01 °C |
| Dokładność | ±0,4 °C w zakresie kalibracji |
| Pamięć | 20 224 pomiary |
| Krok zapisu | od 1 s, ze skokiem co 1 s |
| Ogniwo | 1 × AAA 3,6 V, wymieniane przez użytkownika; ponad 17 000 000 pomiarów przy kroku 1 s (w 25 °C) |
| Stopień ochrony | IP68 |
| Certyfikat | Accredia, dziewięciu punktach, w cenie |
| Oprogramowanie | TS Manager 3; odczyt przez DiskInterface HS albo Multibay |
Wartości D, z, F0 i PU – liczby, które trafiają do protokołu
Oprogramowanie Tecnosoftu wylicza z zapisanego przebiegu wskaźniki śmiertelności cieplnej. Poniższe definicje pochodzą z poradnika producenta o sterylizacji i pasteryzacji, nie z naszej interpretacji:
| Wielkość | Definicja producenta | Co do niej wchodzi |
|---|---|---|
| Wartość D | czas potrzebny w ustalonej temperaturze do zmniejszenia liczby drobnoustrojów do jednej dziesiątej wartości początkowej | temperatura i czas |
| Wartość z | zmiana temperatury, która zmienia wartość D dziesięciokrotnie | temperatura |
| F0 | liczba minut sterylizacji równoważnej procesowi prowadzonemu w temperaturze 121,11 °C | temperatura i czas |
| PU | jedna jednostka pasteryzacyjna odpowiada minucie ekspozycji produktu w temperaturze 60 °C | temperatura i czas |
Wszystkie cztery wielkości liczy się z temperatury i czasu, a nie z ciśnienia w komorze. Temperaturę mierzy się w rdzeniu produktu, czyli w punkcie osiągającym wymaganą wartość najpóźniej: giętka sonda doprowadza czujnik do tego punktu, a korpus zostaje poza strefą gorącą – przy procesach cieplnych powyżej 140 °C to jedyna droga do pomiaru we wsadzie.
System pomiarowy: rejestrator, stacja odczytu i oprogramowanie
Rejestrator nie ma wyświetlacza ani łączności bezprzewodowej – misję uruchamia się i dane pobiera przez stację USB, na komputerze z systemem Windows. Do wyboru są dwie stacje:
- DiskInterface HS – stacja jednostanowiskowa do uruchamiania misji i pobierania danych z pojedynczego rejestratora
- Multibay – stacja uniwersalna obsługująca pięć rejestratorów naraz, właściwa tam, gdzie w jednym cyklu pracuje kilka przyrządów
Dane analizuje TS Manager 3. Program występuje w trzech odmianach, które różnią się nie funkcjami analizy, lecz tym, co dokładają do zapisu wymaganego przez normy:
| Odmiana | Co obejmuje |
|---|---|
| Lite | bezpłatna – uruchamianie misji, pobieranie danych, analiza, obliczanie letalności, Multi Graph View, wydruk raportu i eksport do Excela. Z wersji Lite nie da się przejść na Basic ani Pro z zachowaniem bazy danych |
| Basic | wszystko z wersji Lite oraz wymagania norm: ścieżka audytu, podpis elektroniczny, praca wielu użytkowników na kilku poziomach uprawnień. Producent deklaruje zgodność z FDA 21 CFR Part 11, Aneksem 11 i GAMP 5. Wymaga klucza zabezpieczającego; da się ją podnieść do wersji Pro z zachowaniem bazy |
| Pro | wszystko z wersji Basic, z tą samą deklarowaną zgodnością z FDA 21 CFR Part 11, Aneksem 11 i GAMP 5, oraz szyfrowanie danych i blokowanie kont użytkowników |
Danych zapisanych przez rejestrator nie da się w programie edytować, a raporty producent opisuje jako zgodne z wymaganiami przepisów sanitarnych i norm ISO.
Akcesoria i eksploatacja
Do wymiany ogniwa AAA służy zestaw baterii z uszczelką TS18SMWXLBK, a korpus otwiera się kluczem TS17MU. O-ring zakłada się nowy przy każdym otwarciu, inaczej obudowa traci szczelność IP68 – przy rzadkich wymianach w wersji XL łatwo o tym zapomnieć. Po cyklach w wysokiej temperaturze warto oglądać sondę w miejscu zagięcia. Wymianę baterii możemy też wykonać u nas albo w serwisie producenta, zwykle razem z rekalibracją.
Pełne porównanie rodziny opisuje nasz artykuł o wyborze rejestratora MicroW.
Oznaczenia i warianty pisowni
Producent zapisuje model jako MicroW XL Bendable 300, w cenniku MICROW 300 XL BENDABLE 2 mm DIAM.; kody katalogowe to TS18SMWXL2B300 i TS18SMWXL2B300D.
Podsumowanie
MicroW XL Bendable 300 wybiera się, gdy proces sięga 300 °C, a rejestrator ma pracować długo i często: czujnik mierzy we wsadzie, korpus zostaje w swoim zakresie, a duże ogniwo pozwala prowadzić serie bez serwisu. Certyfikat na dziewięciu punktach zamyka dokumentację. Prześlij nam profil procesu i opis pieca – jako autoryzowany dystrybutor Tecnosoft w Polsce dobierzemy zakres, długość sondy i komplet do odczytu, a ofertę przygotujemy w 24 h.
Artykuł zaktualizowany: październik 2026. Źródła: katalog Tecnosoft 2026 (wersja 8.8), strona produktu MicroW XL Bendable 300 na tecnosoft.eu, poradnik producenta o pasteryzacji i sterylizacji.
Cechy produktu
Specyfikacja
- Rodzaj rejestratora Autonomiczny
- Rodzaj sondy Zintegrowana sonda zewnętrzna
- Wyświetlacz LCD nie
- Diody LED nie
- Transfer danych Interfejs komunikacyjny producenta
- GPS nie
- Stopień ochrony IP IP68 – pyłoszczelny / ciągłe zanurzenie / zatapialny
Bezpieczeństwo produktu
Certyfikaty i ostrzeżenie bezpieczeństwa
- Posiada oznaczenie CE (zgodność z normami UE).
- Urządzenie zawiera baterię litową – nie wyrzucać do odpadów komunalnych, ryzyko pożaru przy niewłaściwej utylizacji.
- Nie otwierać obudowy podczas pracy w procesie sterylizacji – ryzyko utraty szczelności IP68.
- Przed użyciem zapoznać się z instrukcją obsługi.
- Produkt przeznaczony wyłącznie do użytku profesjonalnego w kontrolowanych warunkach procesów termicznych.
- Urządzenie przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego (farmacja, sterylizacja, HACCP, walidacja procesów) – przechowuj poza zasięgiem dzieci.
- Sondy pomiarowe mogą osiągać bardzo wysokie temperatury (do +140 °C, +250 °C lub nawet +400 °C w zależności od modelu) – nie dotykaj gorącej sondy zaraz po pomiarze, ryzyko oparzenia.
- W modelach z sondami na kablu unikaj gwałtownego zginania przewodu przy wtyku oraz ciągnięcia za kabel podczas wyciągania sondy.
- Wymieniaj baterię wyłącznie zgodnie z instrukcją (najczęściej przy użyciu narzędzia Universal Opening Tool) – używaj zalecanych baterii litowych wysokiej jakości. Niskie naładowanie baterii może powodować błędy pomiarów lub brak połączenia Bluetooth/NFC.
- Po wymianie baterii kalibracja pozostaje ważna – nie wymaga ponownej kalibracji (zgodnie z informacjami producenta).
- Nie używaj rejestratora w warunkach przekraczających specyfikację (np. powyżej maksymalnej temperatury, w agresywnych chemikaliach bez dedykowanej sondy) – przechowuj w suchym, chłodnym miejscu.
- Modele IP68 (np. TempStick Probe) są w pełni zatapialne – przed zanurzeniem upewnij się, że obudowa jest prawidłowo zamknięta.
- Czyść sondę delikatnie suchą lub wilgotną szmatką (w zależności od modelu) – unikaj agresywnych rozpuszczalników i uszkodzenia uszczelnień.
- Przed użyciem w procesach sterylizacji/autoklawach sprawdź, czy sonda jest odpowiednio zamocowana i nie styka się z elementami grzewczymi.
- Urządzenie spełnia wymagania dyrektywy niskonapięciowej, norm EMC oraz standardów dla urządzeń do monitorowania procesów (EN12830, EN13060, EN17665-1, FDA 21 CFR Part 11 w wybranych modelach). Użytkownik odpowiada za bezpieczne stosowanie zgodnie z instrukcją obsługi Tecnosoft.
Producent
Tecnosoft SRL
Via Luigi Galvani 4
20068 Peschiera Borromeo (MI), Włochy