Producenci

Jakie są rodzaje papieru i jakie jest ich zastosowanie?

Chyba każdy miał kiedyś w ręku zeszyt, którego papier miał znacznie wyższą bądź znacznie niższą jakość niż w innych produktach tego typu. Prawda jest taka, że na rynku można znaleźć bardzo wiele różnorodnych rodzajów papieru i każdy z nich ma inne zastosowanie. Jak zatem sklasyfikować papier i w jaki sposób wybrać odpowiedni papier dla siebie? Jakie są właściwości poszczególnych rodzajów papieru? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

W jaki sposób powstaje papier?

Na samym początku warto jest dowiedzieć się w jaki sposób w zasadzie powstaje papier. Proces ten jest dwuetapowy - w pierwszym etapie tworzona jest masa, z której później będzie wykonywany papier. A z kolei w drugim etapie wykłada się uzyskaną masę na sita, dzięki czemu może ona odwodnić się i osuszyć. Gdy już cała masa się wysuszy, stosowane są specjalne prasy, które prasują gotowy papier, który później nawijany jest na zwój bądź cięty na arkusze o różnych wymiarach.

Jakie są rodzaje papieru?

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnorodnych rodzajów papieru. Jakie to są rodzaje? Przede wszystkim mówimy tutaj o papierze tekturowym, samoprzylepnym, syntetycznym, kartonowym, ekologicznym oraz ozdobnym. Można też rozdzielić papier na podstawie tego, jak wygląda: czy jest matowy, półmatowy czy też błyszczący. Na pierwszy rzut oka, każdemu może się wydawać, że papier jest wynalazkiem bardzo jednolitym, ale jak widać jest wiele jego rodzajów.

Charakterystyka różnych rodzajów papieru

W jaki sposób zachowują się różne rodzaje papieru? Jeżeli chodzi o papier samoprzylepny to warto mieć świadomość tego że jedna z jego warstw pokryta jest specjalnym klejem i podkładem, który chroni ten klej przed wysuszeniem się. Z kolei papier syntetyczny to produkt, którego jakość stoi na znacznie wyższym poziomie i jest bardziej odporny na różnego rodzaju uszkodzenia.
Karton to z kolei rodzaj papieru, który ma lepszą, bardziej wzmocnioną strukturę. A z kolei tektura to papier bardzo sztywny i mało elastyczny - często zatem używany jest do produkcji opakowań.

Właściwości różnych rodzajów papieru

Rodzajów papierów jest wiele ale tak samo wiele jest właściwości i tego jak dany papier może zostać wykorzystany. Mamy zatem papier zeszytowy, który jak sama nazwa mówi przeznaczony jest do produkcji zeszytów. Oprócz tego jest również papier maszynowy, którego używa się przede wszystkim w biurach. Kolejnym rodzajem papieru jest papiery fotograficzny, na którym najlepiej drukuje się zdjęcia. Jest też papier kalkujący, czyli produkt za pomocą którego można kopiować pisany tekst od razu na dwie kartki. Nie można również zapominać o papierze książkowym, na którym drukowane są książki. I trzeba wyróżnić także papier okładkowy z których robi się okładki oraz papier gazetowy na którym drukuje się gazety szczególnie te codzienne. Dodatkowo jest również papier ilustracyjny, którego ogromną zaletą jest podwyższone gładkość dzięki czemu ilustracje do wydrukowana na nim prezentują się wyjątkowo pięknie.

Podział papieru ze względu na gramaturę

Papier może być również podzielony ze względu na swoją gramaturę. Bibułki często mają gramaturę do 28 g/m2, papiery mają gramaturę od 28 do 160 g/m2 chociaż zdarzają się też wersje mające do 200 g/m2. Bibuła to z kolei papier o gramaturze od 65 do 250 g/m2 a karton ma gramaturę 160-315g/m2. Najbardziej zagęszczona jest tektura, która posiada gramaturę powyżej 315 g/m2.

Klasy papieru – o co chodzi?

Papier można podzielić również na klasy, których łącznie jest aż osiem. Pierwsza klasa to papier o najwyższej jakości i ogromnej trwałości. Druga klasa to papier wytrzymały, idealnie nadający się do drukowania ważnych dokumentów bądź banknotów. Trzecia klasa to papier z którego drukuje się przede wszystkim zeszyty szkolne. Z kolei czwarta klasa ma podobną wytrzymałość co trzecia, ale częściej drukuje się na niej różnego rodzaju druki specjalne. Piąta i szósta klasa mają nieco słabszą wytrzymałość, dlatego doskonale nadają się do druku książek, a z kolei siódma i ósma klasa słabej jakości, na którym drukowane są czasopisma i gazety.

Jak wybrać papier dla siebie?

Jeżeli chcesz zacząć produkować coś z papieru i szukasz dla siebie najodpowiedniejszego rodzaju, to z pewnością zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni dla siebie papier. Prawda jest taka, że wszystko zależy tak naprawdę od tego, co chcesz z danym papierem zrobić. Warto jednak trzymać się jednej zasady: zawsze wybierać papier o jak najwyższej gramaturze, ponieważ będzie on po prostu mocniejszy i solidniejszy - a to wpłynie pozytywnie na jakość tego, co chcesz z papieru zrobić.

Warto pamiętać, że w trakcie magazynowania papier wymaga szczególnych warunków klimatycznych, które leżą przy temperaturze ok. 20 st. C i względnej wilgotności powietrza między 50-55%. Zawartość wody w papierze i tekturze można sprawdzić urządzeniem takim jak miernik wilgotności papieru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl